Začátek nové sezóny Jirkovi v USA vychází dle plánu, navazuje tak na výsledky z loňského roku. Abychom zjistili, jak se mu daří za velkou louží, položili jsme mu několik otázek.

Jirko, naposled jsme spolu komunikovali začátkem roku. Jak probíhala tvoje příprava na letošní sezónu?
Myslím, že dobře. Podařilo se mi splnit veškeré naplánované, obecné i speciální tréninkové ukazatele. Možná i trochu navíc. V přípravě mám najeto přes 10 tisíc velmi kvalitních kilometrů, navíc ve vysoké nadmořské výšce 2000 – 4300 m.

Takže otec, jako jeden z trenérů je s tebou spokojen?
Táta není nikdy spokojen. Je trochu nervózní, protože mě nevidí trénovat a závodit. Neví, v jaké formě se vrátím necelé tři týdny před mistrovstvím České republiky. Prostě to nemá vše plně pod kontrolou. Komunikujeme však velmi pravidelně, včetně mého týmového trenéra tady v USA.

Jak jsi na tom zdravotně?
Musím zaklepat! Zdravotně bez problému. Tělo se na vysokohorské prostředí již adaptovalo.

Co je pro úspěch na závodech klíčové v rámci přípravy?
To je poměrně jednoduché. Kvalitně, přesně a dle stanoveného systému vše odtrénovat, řádně regenerovat, závodit a udržet váhu. K tomu patří ještě hromada doprovodných věcí, jako je strava, protahovací, posilovací, dechová cvičení a dodržování denního režimu. Podmínkou je samozřejmě zdraví a vyhnout se pádům, ale to spolu souvisí.

Jak se ti zatím na závodech daří?
Nyní mám za sebou dvacet závodů včetně tohoto etapového v Novém Mexiku, a to je docela dost. Hned první prestižní „otvírák" jsem vyhrál. Jednalo se o časovku do vrchu (Oredigger Classic-Lookout Mtn. TT). V časovkách se mi poslední dobou daří a vítězství mám hned několik, zvláště ty do kopce mi sedí. Silniční závody zde obvykle nejlepší junioři jezdí za muže, je to fofr a dostat se do desítky není jednoduché. Závody jsou navíc dlouhé 100 – 160 km, ale daří se mi. V kritériích s muži však již tak úspěšný nejsem, ale špatné to rozhodně není, dojíždím mezi 10. – 20. místem.

Jaká je v USA konkurence?
V mužích velká. V juniorech docela je to v pohodě, tam se přetahujeme o výsledek v několika lidech, asi nejznámějším soupeřem z nich je Gage Hecht, který byl čtvrtý na letošním cyklokrosovém MS v Táboře. Zatím to máme s Gagem 2:2. Já jsem asi lepší v kopcích a časovce, Gage umí lépe kritéria a rovnější silnice.

Jaké závody tě ještě v USA čekají?
Po šesti etapovém závodu v Novém Mexiku v Coloradu potom absolvuji dva až tři závody týdně a měl bych stihnout i mistrovství Colorada na silnici.

Kdy se vracíš do Čech?
Přilétám 6. nebo 7. června.

Jaké plány máš do Čech?
Hlavně školu! Mám toho na novopackém Gymnáziu ještě opravdu hodně moc dohánět. Rád bych při tom také vyladil formu na mistrovství České republiky a nominoval se na juniorské mistrovství Evropy, které se koná v červenci. Mistrovství světa je až v září, uvidíme.

Sleduješ výsledky svých vrstevníků a konkurentů v Čechách?
Určitě, ale jenom Český pohár. Tam nyní kraluje Kuba Otruba a Michal Brázda, oba závodící za Mapei – Merida. Ani Lukáš Kunt z Jičína na tom není špatně. Uvidíme.

Jak ti jde škola v USA?
Stíhám zuby – nehty, ale jsem přesvědčen, že úspěšně. Zde v Coloradu Springs jsem ve čtvrtém ročníku (senior year) a čeká mě tzv. „Graduation" a následně „Graduation Ceremony".

Velmi nadějnému cyklistovi Jiřímu Šormovi přejeme hodně závodních, ale i školních úspěchů.   Míla Pour