V 10 hodin odstartuje cyklistický závod, který má kratší a delší variantu. Kratší, pětadvacetikilometrová trasa je technicky jednodušší a určená především mladším a méně zkušeným cyklistům, delší „ostrá“ padesátka je pak ideálnější pro více trénované sportovce. Na trase závodu, který se line krajinou na sever od Jičína, si budou moci závodníci prohlédnout hrady Bradlec a Kumburk či historickou radnici ve městě Železnice. Trochu adrenalinu na trase vzbudí určitě průjezd řekou Cidlinou – v brodu je nicméně jen asi 15 centimetrů vody.

close Weber Jičínská 50 info Zdroj: Weber, Saint-Gobain zoom_in Weber Jičínská 50

„Závod jsme koncipovali tak, aby si jej užili jak zkušení cyklisté, tak začátečníci nebo lidé, kteří se nechtějí hnát a preferují pohodu. Pětadvacetikilometrová verze závodu je tak zcela poklidná, zatímco padesátikilometrová verze už představuje výzvu,“ vysvětluje pořadatel akce Petr Kordík. Startovat se bude hned nadvakrát. Oficiální start proběhne tradičně na Lidickém náměstí, z něhož cyklisté vyrazí letmým tempem přes město až k „ostrému“, rychlejšímu startu.

Odpoledne bude jako obvykle patřit běžcům. Ve 14.30 hodin odstartují z Lidického náměstí hned tři běhy pod hlavičkou Weber Jičínské 10 – klasický desetikilometrový, zkrácený pětikilometrový a také půlmaraton. Jak běžci, tak cyklisté, kteří dorazí do cíle, obdrží letos od pořadatelů speciální medaili.

close Weber Jičínská 10 info Zdroj: Weber, Saint-Gobain zoom_in Weber Jičínská 10

Medaile ale není jedinou odměnou, kterou si účastníci závodu odnesou. Zahřát je může i vědomí, že pomohli dobré věci. Startovné každého závodníka i finanční příspěvky sponzorů totiž poputují klientům jičínské organizace Apropo, kteří si díky tomu budou moci splnit svůj sen a projet se na cyklorikše.

„Když běžíme nebo vyjíždíme na kole strmější kopec, vědomí, že někomu pomáháme, nás může v takové chvíli významně motivovat,“ říká ředitelka Jitka Králová, ředitelka Apropa, které již od roku 1996 podporuje rodiny pečující o děti s postižením a pomáhá v životě i handicapovaným dospělým. Díky zakoupení cyklorikši podle ní budou moci i lidé s handicapem zažít pocit „větru ve vlasech“.

close Weber Jičínská 10 info Zdroj: Weber, Saint-Gobain zoom_in Weber Jičínská 10

Běžecký i cyklistický závod opět proběhne pod záštitou společnosti Weber, Saint-Gobain, která je předním výrobcem stavebních materiálů. Stejně jako v loňských ročnících se závodů budou účastnit také její zaměstnanci. „Těší nás, že popularita Jičínské 50 a Jičínské 10 stále roste. Hojnou účast očekáváme i letos,“ říká Monika Ruffrová z Weberu. V minulých letech se závodů dohromady zúčastnila téměř tisícovka sportovců.

Tisková zpráva