Od té doby uplynulo už neuvěřitelných čtyřicet let. A další číslo ze statistiky napovídá, že letos pojede desátou sezónu v „plechovkách" se Škodou Fabia. Není žádným tajemstvím, že se bude jednat o zbrusu nový vůz špičkových parametrů, jehož hlavním úkolem bude naučit ho závodit.

Díky loňskému úspěchu v podobě čtvrtého titulu mistra Evropy a zisku pátého volantu byl Fejfar také již po několikáté pozván na vyhlášení nejlepších sportovců Královéhradeckého kraje. V úterý 28. března získal v hlavní kategorii třetí místo za olympioniky – sportovním střelcem Davidem Kosteleckým a plavcem Pavlem Janečkem.

„Poslední týdny jsou v lužanské dílně hodně hektické, neboť finišujeme s dokončením, doufám nejlepší fabie, která v našich dílnách vznikla. Musím složit poklonu všem mechanikům i spolupracovníkům, kteří se na její stavbě podílejí, i sponzorům, bez jejichž pomoci bychom vůz nedokončili," děkuje všem zmíněným Václav Fejfar.

Nový vůz není jediným, který v současnosti „parkuje" v lužanských garážích.

Opět budeme servisovat naší bývalou jedničkovou fabii, s níž ovšem už nepojede Ital Ottoboni, ale jeden francouzský závodník. Dlouhodobě také spolupracujeme na přípravě vozu Grity Hennersdorf a výrobě některých komponentů pro vozy Aleše Fučíka a juniorů Jakuba Novotného a Filipa Hartmana.

Bude nová fabia skutečně nová?
Určitě. Při její stavbě jsme využili všech dosavadních poznatků a oproti předchozím je doplněna o několik nových technických detailů, které mají zvýšit její konkurenceschopnost. Vůz bude mít i zcela nový design, který navrhl Petr Fotijev, známý třeba ze spolupráce s rallyovými jezdci Václavem Pechem nebo Janem Sýkorou.

Kde trojková Škoda Fabia odstartuje poprvé?
Věřím, že to bude na domácí půdě ve Štikovské rokli při závodech mistrovství České republiky (6. – 7. května). A pak nás čeká, stejně jako vloni, devět evropských závodů.

Budete obhajovat evropský titul a také vítězství ve Zlatém volantu.
Myslím si, že už nemám co komu dokazovat. V evropském i domácím autokrosu jsem dosáhl téměř na všechny mety. Pojedu uvolněně, hlavně pro radost svoji i kluků z týmu. To ale neznamená, že bez touhy po vítězství. A pokud vše půjde podle plánu, připravuji v průběhu sezóny jedno překvapení.

Na bílé karosérii nové Škody Fabia budou dominantní barvy červená a černá. Nebudou chybět loga sponzorů Total, Ronal, Kobit, Deprag, Seco Group, Kuchyně Ulrich, Pivovar Nová Paka a dalších.

Domácí autokrosový šampionát odstartuje v Humpolci 22. a 23. dubna, evropský pak 27. a 28. května v německém Seelowě.

(pv)