O tom, že si Filip se svoji „Juniorkou" o obsahu 600 ccm pořádně zazávodil, není pochyb. Vždyť od začátku dubna, kdy jsme odstartovali sezónu 2016, žil autokrosem celých pětadvacet víkendů. Ať už to byly závody amatérské, Kosice cup, republikové, tzn. mistrovství České republiky.

Myslím, že nejen pro Filipa, ale i celý tým byla největším zážitkem účast na šesti závodech mistrovství Evropy v autokrosu. Dva tyto závody se jely na domácích tratích v Nové Pace a v Přerově, dvakrát jsme cestovali do Německa (Seelowa a Matchenbergu). Dále jsme pak navštívili maďarský Nyirad a nejdelší výpravu podnikli do 1200 km vzdálené italské Maggiory.

Filip Hartman.Zdroj: Karel FuchsTyto evropské závody jsme brali jako zkušební. Filip si zde vyzkoušel, jaké to je závodit v plně obsazeném autokrosovém poli mezi ostřílenými „autokrosovými vlčáky". Ve svých třinácti letech byl zároveň nejmladším účastníkem tohoto seriálu.

Proto bylo naším hlavním cílem pokusit se probojovat do finále a hlavně sbírat zkušenosti a neustále se učit od soupeřů mnohdy o hlavu větších, ale hlavně o čtyři, pět i více let starších. Bylo z toho dvakrát šesté místo a jednou sedmé. Umístění z těchto závodů nám udělala velkou radost a potvrdila nám, že bylo dobře, že jsme tohle všechno absolvovali, i když jsme věděli, že konkurence na evropském autokrosovém poli je veliká.

Z MISTROVSTVÍ ČR STŘÍBRO

Hlavní naši pozornost jsme ale směřovali k autokrosovému seriálu mistrovství ČR. Tady konkurence není zdaleka taková jako na Evropě, takže jsme si tady dělali šance i na „pódiová umístění". V tomto seriálu se jelo sedm závodů a Filip odjel všechny. Na republikových závodech se mu letos dařilo, o čemž svědčí třikrát druhé místo a třikrát třetí. V celkovém pořadí tohoto seriálu pak Filip vybojoval druhé místo. Stal se tedy „vicemistrem České republiky" v autokrosu v kategorii Junior buggy.

Třetím autokrosovým seriálem, který Filip téměř celý absolvoval, byl amatérský seriál Kosice cup. Jelo se nejen na trati v Kosicích, ale i na republikových tratích, jako jsou Sedlčany, Humpolec nebo Poříčí nad Sázavou. Tyto závody sice bereme jako tréninkové, ale i tady Filip závodí na plné obrátky. I zde jsou soupeři silní, takže jsme měli radost, že se Filipovi podařilo vybojovat celkové první místo.

NA START SE POSTAVIL I MLADŠÍ BRATR VÁCLAV

Několik závodů si v letošní sezóně vyzkoušel dokonce i Filipův mladší bratr Vašek. Šestiletý chlapec závodil v nejmladší dětské kategorii Racer buggy 160. Závodění ho také moc bavilo. Někdy opravdu závodil, někdy se tzv. „kochal", to nám pak stihl během závodu i zamávat, ale když měl lepší chvilky, dokázal pěkně „držet plyn". Domů si dovezl i několik autokrosových pohárků a věnců za druhé nebo třetí místo.

Sezóna tedy byla opravdu náročná, i když kdyby záleželo na Filipovi, tak ten by závodil i přes zimu. Ale nyní už nastal čas si od toho všeho odpočinout, zazimovat autokrosový autobus, buginu odvézt do dílny a přes zimu ji pomalu připravit a snad i „trochu vylepšit" na příští sezónu.

„Rádi bychom tímto poděkovali všem, kdo nám během celé sezóny pomáhali, hlavně šikovným mechanikům Štěpovi a Honzovi, největším a pravidelným fanouškům – tetě Helče a fotografovi Kájovi, babičkám Věře a Lidušce. Dále pak týmu autokrosového evropského šampióna Filipa Šmída, který nám pomohl hlavně v začátcích sezóny. A v neposlední řadě děkujeme všem členům chotečského fanklubu, kteří neváhali a cestovali za námi i do vzdálených autokrosových destinací, podporovali nás a vytvářeli během závodů atmosféru, kterou by nám mohly závidět i mnohem zkušenější autokrosové týmy," sdělila Dana Hartmanová.   (dh)