Příjemné slunečné počasí na sjezdovce Schonbach v Meziboří u Litvínova zpříjemnilo hru všem účastníkům z deseti klubů. Tentokrát bylo o celkovém vítězi již dopředu rozhodnuto, a tak výprava z Jičína měla před sebou jediný, a to klubový úkol – opět vyhrát celou extraligu a vyrovnat rekord MATu Most, který vyhrál třikrát za sebou v letech 2010 až 2012. Jičínští si sice vezli nadějný náskok 35 bodů, ale závěrečný turnaj se hraje pouze na 8 jamek, není tedy prostor na opravy špatných úderů a o překvapení nebývá nouze.

Jičínští hráči neponechali nic náhodě a od prvních jamek se drželi mezi nejlepšími. Po základní části se o třetí místo dělili jmenovci Jedličkové, Petr Čeřen byl pouhý úder za nimi a Milan Raulím se také v pohodě probojoval do finále. Pouze Míla Petrová se nezúčastnila napínavého finále, ale v historii se ještě nestalo, aby se do jamkovky dostala účastnice něžného pohlaví. Turnaj mistrů je jediným turnajem, kde se hraje finále tzv. jamkovkou – vždy hraje muž proti muži, jeden proti jednomu a jen vítěz postupuje turnajem dále.

Až do semifinále se dostal Petr Čeřen, kde se mu štěstí vyhnulo obloukem a vypadl. Smůla ho ale nesrazila, v malém finále o třetí místo nezaváhal a porazil několikanásobného vítěze extraligy, mosteckého R. Hodka hrajícího za Akci Praha! Vyhrál výborný M. Konečný z Dobrušky, loňský mistr ČR, který ve finále porazil předsedu asociace F. Šrámka z Litvínova a při cestě k vítězství vyřadil i M. Jedličku. V. Jedlička prohrál v jičínském souboji s P. Čeřenem a M. Raulímovi letos oplatil loňskou porážku Hodek.

Po slavnostním vyhlášení turnaje došlo na počítání celkových žebříčků a poté i na vyhlášení nejlepších. V kategorii junior zcela dominovala M. Poštová (klub Iron 7 z Litvínova), 2. M. Cvejn (KEG Dobruška) a 3. V. Horský Symbióza (N. Rybná). V kategorii senioři obhájil vítězství, bohužel in memoriam, J. Friesleben (Lounge Písek), 2. J. Walter (KEG Dobruška) a 3. místo putuje do Jičína – Petr Berný (Exgolf Jičín). V kategorii ženy opět nenašla konkurenci L. Zemanová (KEG Dobruška), 2. juniorka M. Poštová a na 3. místo se posledním turnajem dostala Míla Petrová. V celkové kategorii se poprvé v historii velký putovní pohár přesouvá mimo střední a severní Čechy do Jičína!

Vítězství si po třech třetích místech vybojoval Míra Jedlička 166,7 b., 2. R. Hodek (Akce Praha) 153,2 b., 3. J. Václavek (KEG Dobruška) 151 b., 4. F. Šrámek (EGC WC Litvínov) 147 b., 5. M. Konečný (KEG Dobruška) 134,7 b., 6. Petr Čeřen 133,2 b.,… 9. Vratislav Jedlička 110,7 b., 12. Milan Raulím 93,6 b., 21. Petr Berný 53 b. a další. V kategorii klubů Jičín i potřetí nenašel přemožitele a tentokrát už s menším náskokem zvítězil před největším klubem Dobruškou. Na stupně vítězů se ještě poprvé dostala Akce Praha a tím zůstal poprvé bez ocenění EGC WC Litvínov. Vzhledem k tomu, že crossgolf nemá zimní přestávku, tak ihned po turnaji mistrů je tradiční večerní turnájek s minimálním osvětlením, kde je čelovka nutností. Vítěz se ihned dostává do čela celostátního žebříčku, přesto se ho ale Jičínští nezúčastnili.   (gmj)