„Hráče nyní čeká „dobíjení baterek" a znovuobnovení fyzické kondice, říká lodivod Jičína v extralize.

V uplynulé sezoně jste skončili na sedmém místě. Panuje s tímto výsledkem spokojenost?
Naším cílem bylo postoupit do play-off, což se podařilo naplnit. V určitých fázích jsme ale mysleli trochu výše a věřili, že naše umístění bude po základní části lepší. Nicméně se nám v posledních letech tradičně nevyhnuly některé problémy s absencí hráčů. Bylo to hlavně zranění Ondřeje Šulce, který vlastně nebyl k dispozici posledních šest zápasů základní části a další komplikací pro nás byla nepochopitelná absence Boba Skopala (pozn. autora Bohumír Skopal), který v polovině základní části svoje působení v Jičíně nějakým způsobem ukončil, aniž by nám to oznámil. Prakticky s námi přestal komunikovat a my ani nevěděli, co s ním je.

Najednou nám tedy chyběli dva hráči, na které jsme nejvíce spoléhali z toho hlediska, že jsou schopni střílet branky z větší vzdálenosti. Myslím si, že po zranění Odřeje Šulce se tým semknul a základní část jsme prakticky ukončili se stejným počtem bodů jako Lovosice a Karviná, která později bojovala o medaili. Z tohoto pohledu je to určitě posun oproti předchozímu roku, kdy jsme se do play-off nedostali. Je ale pravdou, že když už se do play-off dostanete, tak myslíte výše a chcete se minimálně posunout přes čtvrtfinálovou sérii. Narazili jsme však na Duklu Praha, která odehrála výbornou sezonu. I přes zmiňované absence si ale myslíme, že jsme byli Pražanům důstojným soupeřem. Jako jediní čtvrtfinalisté jsme navíc dokázali vybojovat jedno vítězství, ostatní série skončily výsledkem 3:0. Sezonu hodnotíme jako celkem pozitivní.

Barážový duel
Středa 15. června: Makedonie – Česká republika (20.00, Skopje).


Zmínil jste zranění Ondřeje Šulce. Jak vypadá jeho zdravotní stav nyní? Bude se už schopen zapojit do přípravy?
Zranění Ondry se přihodilo na konci ledna a původní odhad byl šest měsíců. Ondra se do přípravy zapojí pozvolna. Určitě nechceme nic uspěchat, a to i v návaznosti na to, že přichází Jiří Vítek, bývalý reprezentant, zkušený hráč, který prakticky posledních sedmnáct let odehrál ve Francii a Německu. Letošní sezonu ukončil ve druholigovém Coburgu, jenž postoupil do Bundesligy. Jirka zde skončil jako hráč, který by v další sezoně působil v nejvyšší německé soutěži. Hlavně z rodinných důvodů se ale rozhodl vrátit se domů. A vzhledem k tomu, že přichází na stejný post jako Šulc, nechceme návrat Ondry nijak uspěchat.

Hovoří se o odchodu Tomáše Zemana. Ten má namířeno do Německa, je to pravda?
Ano, Tomáš je jediným hráčem základního kádru, který se rozhodl ukončit působení v Jičíně. Chce zkusit štěstí v Německu v týmu původně třetí ligy, ale údajně tým spadl do tamní čtvrté nejvyšší soutěže. Tomášovi patří obrovské poděkování, protože do Jičína přišel prakticky na přelomu mladšího a staršího dorostu, před sedmi lety. Odehrál zde vynikající část dosavadní kariéry, pomohl nám k titulu. My mu tímto samozřejmě přejeme mnoho uspěchů v zahraničním angažmá a věříme, že se ještě v budoucnu do Jičína vrátí. Tomáš Zeman je tedy jediným hráčem, který tým opustí.

Co mužstvo v nejbližších dnech čeká?
Včera jsme začali letní přípravu. Nyní se budeme prakticky tři týdny scházet v prostorách venkovního házenkářského hřiště a přilehlého okolí. Hráče čeká „dobíjení baterek" a znovuobnovení fyzické kondice. Tři týdny ke konci soutěže už tréninková morálka nebyla taková. Je tedy potřeba, aby se hráči dostali zpět do nějakého rytmu. Pak budou mít ještě v červenci tři týdny volno a zhruba 20. – 22. července se naplno rozběhne příprava na začátek nové sezony.

Překvapila vás něčím uplynulá sezona. Plzeň získala další mistrovský titul. Co na to říkáte?
V případě Plzně se ukázalo, že po návratu Petra Linharta po zranění, který sice nezasáhl do tolika zápasů, měli Plzeňští asi nejsilnější tým. Překvapily mě výkony pražské Dukly, která oprášila mnoho mladých hráčů. Také se jí nevyhnula zranění, ale přesto dokázala dohrát sezonu se ctí, což potvrdila i ve Vyzývacím poháru, kde byla prakticky v semifinále. Osobně jsem čekal více od Brna, které na začátku sezony prohrálo řadu utkání smolně o branku, a to i s těmi lepšími týmy soutěže. Brněnští zkrátka nezachytili vlak a nakonec bojovali o holé udržení extraligy. Je to tým, který podle mého názoru patří výkonnostně jinam.

Nyní se dostaneme k reprezentaci. Český výběr zvládl výborně první barážové utkání o postup na MS do Francie. Ve Zlíně zdolal Makedonii 28:22 a vytvořil si tak slibný náskok do dnešní odvety. Jak hodnotíte výkony svého synovce Tomáše Babáka, jenž výborným výkonem a pěti trefami pomohl k výhře národního týmu?
Zápas jsem si samozřejmě nenechal ujít. Tomáše sleduji z důvodu příbuzenského stavu a zároveň jsem jeho fanoušek. Jeho výkon se mi hodně líbil. Myslím si, že byl jednou z ústředních postav zápasu, společně s brankářem Galiou, výborně zahrál Jan Stehlík, Ondřej Zdráhala nebo Roman Bečvář. Tomáš z toho pohledu, že stále ještě sbírá zkušenosti, hru z postu střední spojky výborně dirigoval, vyhověl si s nejbližšími spoluhráči na spojkách a myslím si, že to byl z jeho strany velmi povedený zápas. Nyní nezbývá než to potvrdit dnes, aby reprezentační tým náskok udržel. Výsledek je nad očekávání dobrý a příznivý. Na druhou stranu jsme se ale i my v Jičíně přesvědčili, že vyhrát doma o šest branek ještě nic neznamená, odveta bude ještě nesmírně těžká.

Troufnete si tipnout výsledek odvetného utkání?
Mám spíše přání, abychom uhráli takový výsledek, který by nás posunul na světový šampionát.