Petr Kordík ve spolupráci s SC Johnsons Controls AŠ Mladá Boleslav, za podpory města Jičína a dalších partnerů připravili na neděli 11. října druhý ročník jičínského cyklokrosu.

Ten letošní se konal pod hlavičkou TOI TOI Cupu, tedy Českého cyklokrosového poháru, který ve svém čtvrtém dějství zavítal právě do krásného prostředí jičínské Čeřovky. Hlavní pohárová soutěž byla vypsaná pro všechny mládežnické kategorie a ženskou ELITNÍ kategorii. Pro muže ELITE pak byl připraven atraktivní vložený závod.

Pořadatele velmi potěšila účast v kategorii žáků, kde se na trať vydaly rovné čtyři desítky mladých závodníků! Svou letošní neporazitelnost zde uhájil Pavel Bittner. Mezi kadetkami se letos podruhé radovala Magdalena Mišoňová, kadet Jakub Schierl si připsal třetí triumf. Naopak trojnásobný vítěz junior Josef Jelínek okusil hořkost porážky, když skončil třetí a z výhry se radoval Václav Sirůček.

Domácí příznivce hodně zajímal start elitní kategorie žen, do kterého z první řady odstartovala domácí naděje Vendula Kuntová. Po startu se držela na páté příčce, poté předjela svou reprezentační kolegyni Martinu Mikuláškovou a stále měla sotva pár desítek metrů před sebou Nikolu Noskovou a nestárnoucí reprezentantku Slovenska Janku Štefkovou.

Nikdo ze špičky však v posledních kolech chybu neudělal, a tak za zaslouženou vítězkou Janou Czeczinkarovou vybojovala druhou příčku Štefková, třetí Nosková a s odstupem pouhých dvanácti sekund poté projela cílem Vendula Kuntová. Domácí závodnice tak dosáhla svého nejlepšího letošního pohárového umístění a v průběžném pořadí Českého poháru se posunula již na skvělé třetí místo!

Jana Czeczinkarová, vítězka elitní kategorie žen: „Trať mi dost sedla, protože je zde více kopcovitá a podobná závodům horských kol. Ze začátku jsem se spíše vyvezla za ostatními a postupně se propracovala do čela. Získávala jsem hlavně v technice a tím si vybudovala náskok, který jsem udržela až do cíle."

Mezi muži vyrazil na trať nepohárového Open závodu nejaktivněji obhájce vítězství Vladimír Kyzivát, který si udržoval mírný náskok. Poté se opět sjel nejsilnější kvartet do jedné skupiny. V dalším průběhu se na čele vytvořila dvojice Vojtěch Nipl Jakub Skála. Jičínský Lukáš Kunt, jednoznačně nejmladší závodník startovního pole, se dlouho držel svého daleko zkušenějšího oddílového kolegy Filipa Eberleho, a to mu vyneslo pěkné sedmé místo, se kterým byl maximálně spokojen. Z vítězství se nakonec radoval Vojtěch Nipl před Jakubem Skálou a Štěpánem Schubertem.

A jak zhodnotil závod vítěz elitní kategorie Vojtěch Nipl? „Začátek byl svižnější, než jsem čekal. O tempo se staral Vláďa Kyzivát, po něm nastoupil v největším výjezdu Kuba Skála. Zůstali jsme ve dvou a udržovali si náskok před ostatními. Tři kola před koncem jsem už jel osamocen. Na přehledné trati jsem si až do cíle svůj náskok uhlídal." Přestože trať byla pro cyklokrosaře až netradičně pevná, mohlo se díky tomu jet zostra.

Počasí bylo ideální, mnozí se nevyvarovali drobným pádům a některé zradila technika, například i v cíli nakonec druhého Jakuba Skálu: „Spadl mi řetěz mezi převodníky. Nemohl jsem ho vyndat a musel běžet do depa kolo vyměnit. A pak už tam byla velká mezera. Tento závod jsem bral jako trénink, takže to bylo příjemné zpestření."

V úvodních kolech diktoval tempo především loňský vítěz z Jičína Vladimír Kyzivát (JOHNSON CONTROLS AŠ MB), ale v dalším průběhu závodu nabral mírnou ztrátu, kterou již nedokázal stáhnout: „Na bednu mi chybělo více štěstí. Ve čtvrtém kole jsem měl defekt a pak už mi to nebrala hlava. Jsem trochu zklamaný, ale je to sport."

Ceny nejlepším předával sám starosta města Jičína pan Malý. A co je velmi dobrou vizitkou pro pořadatele? Že ohlasy na trať a organizaci, a to nejen z úst nejlepších, byly více než pozitivní. Sportovní den na Čeřovce završily závody pro děti i dospělé závodníky na horských kolech.

Výsledky:

Pořadí kategorie žáků (40 startujících): 1. Pavel Bittner, 2. Vojtěch Března, 3. Jan Zatloukal.

Pořadí kategorie kadetek (25 startujících): 1. Magdalena Mišoňová, 2. Tereza Vaníčková, 3. Kristýna Zemanová.

Pořadí kategorie kadetů (27 startujících): 1. Jakub Schierl, 2. Adam Ťoupalík, 3. Vladimír Mikšaník.

Pořadí kategorie juniorů (21 startujících): 1. Václav Sirůček, 2. David Honzák, 3. Josef Jelínek.

Pořadí kategorie žen (18 startujících): 1. Jana Czeczinkarová, 3. Janka Keseg Štefková (Slovensko), 3. Nikola Nosková, 4. Vendula Kuntová. 5. Martina Mikulášková.

Pořadí mužů (20 startujících): 1. Vojtěch Nipl (PUSKINAK.CZ), 2. Jakub Skála (ČEZ CYKLO TEAM TÁBOR), 3. Štěpán Schubert (REMERX MERIDA TEAM).

(jk)