Pro domácí házenkáře se jednalo o „zápas roku“, neboť se utkali v přímém souboji o druhou příčku s úřadujícím mistrem, týmem HCB OKD Karviná. Jičínští měli jistý zisk bronzových medailí, ovšem chtěli víc, vybojovat stříbro a získat cenný skalp házenkářů Karviné. Oba týmy měly před zápasem stejný počet bodů, jakékoliv vítězství domácích znamenalo splnění cíle, remíza by byla také velmi nadějná, protože Jičínští zajíždějí v závěrečném kole na půdu posledního Přerova a za předpokládané výhry by o konečném umístění rozhodl lepší poměr vzájemných zápasů. Ten je vzhledem k vítězství našich házenkářů v podzimním utkání v Karviné lepší pro naše barvy.

Odhodlání a bojovnost

C.S. Cargo HBC Jičín– HCB OKD Karviná 27:23 (16:11). Domácí nastoupili do utkání s velkým odhodláním a bojovností korespondující s významem a důležitostí duelu. Znamenitá důrazná obrana, výborný Vaněček v jičínské svatyni a pestrý útok, to byly hlavní zbraně domácích v úvodních minutách. Hosté se jen velmi těžko prosazovali, skvěle čtoucí hru Rychna na jičínském hrotu jim neustále narušoval jakékoliv pokusy o kombinace, tentokrát ale pozorně bránili i všichni ostatní. V útoku spoléhali Jičínští na dobrý pohyb, variabilitu svých kombinací a odvahu hráčů vzít na sebe zodpovědnost v pravou chvíli. Není tedy divu, že po dvanácti minutách svítil na ukazateli nadějný stav 7:2. V tu chvíli si trenéři hostujícího celku vzali oddechový čas a nutno přiznat, že ten Karvinským velmi prospěl. Baníkovci zaktivnili svou defenzívu, také oni se častěji pokoušeli narušit jičínskou rozehrávku a hra se vyrovnala. Hosté očividně ožili a to se logicky promítlo i na průběžném stavu, kdy dvakrát snížili na rozdíl dvou branek, 9:7 a později 11:9. Závěrečná pětiminutovka prvního poločasu ale znovu patřila ve velké euforii hrajícím házenkářům Jičína. Ti se znovu vrátili k aktivnější hře v útoku, hráči zlepšili pohyb bez míče a opět se začali prosazovat i brankově. Do střelecké listiny se postupně zapsali Karban, Rychna, Šulc a M. Babák, jenž stanovil poločasové skóre na 16:11.

Oslabení

Velmi důležitý vstup do druhého dějství zvládli o poznání lépe také házenkáři Jičína. Přestože hráli oslabeni, Karban si vykoledoval sedmimetrový hod, jenž s přehledem proměnil Brykner. Následně se z křídla prosadil M. Novotný a domácí vedli dosud nejvyšším rozdílem sedmi branek, 18:11. Hosté se ale poměrně brzy oklepali, pokoušeli se zrychlovat hru, nebáli se v plné rychlosti „najíždět“ do jičínské obrany a tato taktika jim často přinášela ovoce v podobě snadných gólů, 18:14. Naštěstí domácí házenkáři dokázali nápor Karvinských vždy včas otupit a sami znovu udeřit. Rozdíl ve skóre se neustále pohyboval mezi čtyřmi až sedmi góly. S přibývajícími minutami museli Baníkovci jít do většího rizika a to byla voda na dobře rozjetý jičínský mlýn. Domácí stále spoléhali na výbornou obranu a jistého Vaněčka v brance. Velmi důležitými se ukázaly góly Rychny z ne vždy úplně ideálních střeleckých křídelních pozic. Sedm minut před závěrečným hvizdem vedli domácí uklidňujícím rozdílem šesti branek, 26:20. Hosté se ještě pokusili o malý zázrak a snížili na 26:23. To však již chybělo do konce velmi málo času. Tečku za divácky velmi atraktivním zápasem napsal Šebek, jenž stanovil na konečných 27:23.

Dobrý dojem

Na jičínské palubovce, která projde v následujících týdnech kompletní rekonstrukcí, vypukla obrovská radost házenkářů C.S. Cargo. Domácí dokázali i podruhé v sezoně silný celek Karviné nejen porazit, ale i přehrát. Jičínští byli téměř ve všech činnostech o malinko lepší. Měli důraznější a agresivnější obranu, lepšího gólmana, pestřejší hru v útoku a prezentovali se kolektivnějším pojetím hry. Karviná, která v této sezoně nastupuje s hráči v průměru o rok mladšími, však zanechala v Jičíně sympatický dojem. Hráči bojovali až do konce, přestože v průběhu celých šedesáti minut pouze dotahovali náskok Jičínských. Utkání se tak muselo líbit, což ocenila velmi slušně zaplněná sportovní hala. Zápas přinesl vše, co k duelu takového významu patří. Obrovské nasazení, bojovnost, patřičnou tvrdost, na straně druhé krásné góly, okulahodící kombinace, výborné zásahy brankářů, individuální akce. Na straně Jičína nelze tentokrát vyzdvihovat jednotlivce. Všichni hráči, přestože někteří do hry vůbec nezasáhli, se svým podílem zasloužili o historický zisk stříbrných medailí v kategorii staršího dorostu.

Fakta

Sestava a branky: Vaněček, Soukup, Podzimek – Rychna 8, Brykner 7/2, Šulc 3, Karban 3/2, M. Babák 2, Šebek 2/1, Bareš a M. Novotný po 1, Hošic, T. Chýlek. Rozhodčí: Kábrt, Zicha. Sedmičky: 9/5 - 5/4. Vyloučení: 6:5. Sled branek: 2:0, 7:2, 9:7, 12:10, 16:11, 18:11, 18:14, 22:15, 26:20, 26:23, 27:23.
V sobotu čeká jičínské starší dorostence poslední duel velmi vydařené sezony, když se představí na půdě posledního celku v Přerově.