Na start třetího nejstaršího, nonstop konaného závodu - po Běchovicích a Velké Kunratické - našlo cestu 550 účastníků ve stáří od jednoho roku až po borce více jak sedmdesátileté. I letošní ročník byl zařazen do kalendáře ČUS - Sportuj s námi. Program zahájili před desátou hodinou souboje nejmenších jednoletých mlíčňáků, kteří nastupovali na start i z kočárků. Ti v doprovodu rodičů zdolávali vzdálenost pětadvacet metrů.

Poté se tratě neustále prodlužovaly až na 600 metrů pro jedenáctileté chlapce a dívky. Letos pořadatelé z Atletického klubu TJ Jičín napočítali v cíli 290 běžců narozených v období 2009 až 2018.

V 11 hodin přišly na řadu závody s intervalovými starty týkající se všech kategorií od mladšího žactva, kteří běželi 1000 metrů v lesnatém terénu. Počínaje starším žactvem, až po seniory a veterány pak náročnou kopcovitou trasu 2 800 metrů. Náročný byl už samotný úvod, neboť od prvních metrů vedl přímo na vrchol kopce Brada. Značné převýšení vedoucí zmrzlým lesnatým terénem dalo jaksepatří zabrat každému z běžců.

Pozornost se soustředila na hlavní kategorie dospělých. Mezi muži dominoval stejně jako v uplynulém ročníku Jan Schulhof, závodící za KSM Hrádek nad Nisou, když jako jediný stlačil čas pod hranici deseti minut. Druhý doběhl borec z AC Slovan Liberec Vojtěch Galáč a třetí skončil mezi devětaosmdesáti běžci trutnovský Matěj Zima. Třicetiletý Schulhof dosáhl na Bradech při svém osmém startu už čtvrtého prvenství (2010, 2017, 2018, 2019), navíc skončil druhý v roce 2011.

Mezi ženami prokázala největší vytrvalost, ale také dobrou znalost „domácí“ tratě jičínská juniorka Gabriela Veigrtová, která před měsícem reprezentovala úspěšně ČR na mistrovství světa v běhu do vrchu v Argentině. Druhá doběhla Jana Václavková z KV na Klíč a třetí skončila jičínská orientační běžkyně Roza Vejražková. Kompletní výsledky s bohatou fotodokumentací najdete na stránkách závodu www.mikulasskybeh.eu.   (peš)

Václav Fejfar
Fejfar: „Dakar mě lákal už před lety, nešlo odmítnout“