Jičínský pohár byl zároveň jedním z kvalifikačních turnajů pro mistrovství republiky dvojic, a tak není divu, že bylo dosaženo hned několika opravdu hodnotných výkonů. Celkem devětkrát byla pokořena magická šestistovka!

Jednoznačným králem turnaje se stal odchovanec SKK Jičín Jan Bína, který je před startem Interligy, kde bude oblékat dres České Třebové, ve skvělé formě.

Nejprve si zajistil prvenství po skvělém výkonu 665 poražených kuželek ve spolupráci s domácím Josefem Vejvarou (SKK Jičín) – 604. Vítězové dosáhli na vynikající součet 1269 bodů. K druhému startu nastoupil Bína společně se Zdeňkem Říhou. Vytvořili tak dvojici, která má zkušenosti jak s reprezentací, tak nejlepší ligou světa (německou Bundesligou). Říha nebyl se svým výkonem 545 spokojen. Bína však doslova řádil! Po skvělém kuželkářském představení se mu podařilo překonat o tři kuželky absolutní rekord kuželny, který držel doposud jeho reprezentační kolega z Rokycan Michal Pytlík. Nové maximum má hodnotu fantastických 681 kuželek! Pro dvojici znamenal součet 1226 druhé místo, třetí pozici si zajistili borci ze Sadské, Tomáš Bek – 589 s Alešem Košnarem – 616, kteří také o pět kuželek prolomili hranici dvanácti set bodů.

Aby nebylo úspěchů pro Jana Bínu málo, tak ve svém třetím startu v soutěži smíšených dvojic přidal 640 kuželek! Jeho partnerka, úspěšná reprezentantka ČR Natálie Topičová (Slovan Rosice), přidala jako jednoznačně nejlepší žena turnaje parádních 599, což znamenalo přesvědčivé vítězství i v této kategorii. Druhé místo vybojovala ostřílená pražská dvojice Stanislav Březina (Slavoj) s Blankou Mizerovou (Slavia) 535 za 1101 poražených kuželek, před soupeři z Meteoru Praha Ladislavem Zahrádkou 563 a Ivanou Vlkovou 515 – celkem 1078. Nejlepší jičínskou dvojicí se stali Vladimír a Vladimíra Pavlatovi (565+502) – celkově čtvrtí.

V soutěži žen se z prvenství radovala další z reprezentantek ČR Veronika Petrov z Konstruktivy Praha, které zdejší dráhy sedí. To potvrdila vydařeným náhozem 596 kuželek. Zdatně jí sekundovala bývalá hráčka SKK Ivana Kaanová, která přidala pěkných 550. Vítězky tak v součtu dosáhly na 1147 kuželek. Druhé místo putovalo do Náchoda zásluhou Martiny Hrdinové 581 a Anety Cvejnové 551, které tak na vítězky ztratily pouhých 14 kuželek. Pomyslný bronz zůstal v Jičíně zásluhou nejzkušenější dvojce Alena Šedivá 524, Marie Kolářová 561.

Kuželkáři v přípravě na ligové soutěže

V plné přípravě na nový ročník jsou kuželkáři SKK Jičín. Většina z nich se zapojila do Jičínského poháru dvojic. Smíšený tým mužů absolvoval soustředění v Rokytnici nad Jizerou a nyní se prvoligový A tým a třetiligové béčko utkalo i v ostrém utkání na domácí kuželně.

V něm A tým výsledkově splnil roli favorita, ale celkovým součtem 3375 poražených kuželek scházelo ke spokojenosti mnoho. Skvěle zahrál Jiří Drábek a potvrdil tak svou dlouhodobou výbornou výkonnost 607 poraženými kuželkami! Kvalitní partie sehráli také ostřílení Jarda Soukup (584) s Josefem Vejvarou (583). Naopak velký otazník visí nad aktuální formou Lukáše Vika. Nicméně za čtrnáct dní směrem k duelu s KK Zábřeh lze ještě slušně potrénovat.

To B tým může být s celkovým součtem 3334 spokojen, ale je pravdou, že výraznou měrou se na něm podílel skvělým individuálním výkonem 613 poražených kuželek Petr Kolář, který se tak stal nejlepším hráčem utkání. Dobrý standard předvedli i Tomáš Pavlata (566) s Martinem Mazáčkem. Především vyrovnanost je však dobrým příslibem před stratem třetí ligy proti Benešovu.

SKK Jičín A – SKK Jičín B 6:2 (3375:3334). Jednotlivá utkání: Jaroslav Soukup nejml. – Kolář (551:613), Louda – V. Pavlata (569:538), Drábek – Mazáček (607:554), Vejvara – T. Pavlata (583:566), Vik – J. Kříž (481:524), Jaroslav Soukup – Řehák (584:539).

(jk)