Součástí programu byly závody od freestylu (jezdec se snaží naplnit svoji jízdu různými kaskaderskými kousky) přes freeride (jízda ve volném terénu) až po maraton, testovací jízdy, velký bikový veletrh a spousta doprovodných akcí.

Letos oslavila akce Bike Festival Garda Trentino již své dvacáté výročí, ke kterému pořadatelé připravili pro všechny distance závodu Rocky Mountain Bike Marathon, zbrusu nové a technicky náročnější trasy: Počínaje „dětskou" Ronda Facile (26,60 km s převýšením 597 m), trochu dospělejší Ronda Piccola (44,79 km/1523 m), pro dospělé Ronda Grande (75,70 km/2822 m) až pro nejnáročnější nejobtížnější Ronda Extrema (93,9 km/3813 m). Nejtěžší trasu Ronda Extrema absolvoval v čase 5:29.55 hod. výborný novopacký biker Dan Polman, závodící v dresu lidé&HORY Duratec. V nabité mezinárodní konkurenci dojel devětapadesátý a osmačtyřicátý v kategorii 18 – 39 let.

„Mohu potvrdit, že okruh si přívlastek „extrema" zaslouží. Organizátoři rozhodně nešetřili bikery ani jejich techniku, protože sjezdy byly velmi často prokládané nekompromisními traily (stezkami), které mnohdy pod spadaným listím ukrývaly skalní schody a také po bouřkách kluzké vápencové balvany. Z kopce se neodpočívalo, v místy brutálních stojkách už vůbec ne. Jelikož jsem před závodem, který jsem jel téměř pět a půl hodiny, seděl na kole nejdéle tři hodiny a nejvýš vystoupal na Zvičinu (671 m), musím uznat, že na začátek závodní sezony to bylo trochu velké sousto, které v cíli chutnalo hořce a pálivě, ale protože mě zde kamarádi uvítali českým pivkem, tak i sladce."

Nejsledovanější distanci – tedy Ronda Extrema vyhrál v čase 4:20.39 hod. s poměrně výrazným náskokem pěti minut rakouský specialista na dlouhé tratě Alban Lakata. Nebylo by tomu tak, kdyby náš Kristián Hynek, úřadující mistr Evropy v MTB maratonu, neměl defekt. Pro něj bohužel zbylo nepopulární 4. místo za druhým Kaufmannem (D) a třetím Ursem Huberem (CH).

Výsledky nejtěžší trasy, na které startovalo přes dvě bikerů: 1. Aldan Lakata (Lienz) 4:20:39,9 hod., 2. Markus Kaufman (Team Centurion Vaude) 4:25:52,2, 3. Urs Huber (Team Bulls) 4:27:39,6, 4. Kristián Hynek (Eekttroveneta Corratec) 4:29:55,5, …59. (48. ve své kategorii 18 – 39 let) Daniel Polman (Nová Paka) 5:29:55,7.

Na trasu Ronda Grande se vydal rovněž pravidelný účastník těchto závodů Pačák Zbyněk Urban soutěžící za Cykloski J. Žitník, když dojel v čase 5:57.06 hod. na 404. místě a ve své kategorii 40 – 49 let byl 120. Zbyněk Urban, který s partou bikerů z Turnova přijel k Lago di Garda o týden dříve, po projetí cílem rovněž potvrdil, že organizátoři trasu proti minulým ročníkům výrazně ztížili. ⋌Míla Pour