Šestnáctičlenná výprava reprezentantů bojuje od minulé soboty v sérii závodů o co nejkvalitnější umístění a nechybí při tom ani trojice nadějných členů Klubu biatlonu Jilemnice.

Mezi dorostenci nejlepší Kudrnáč

Dorostenci už mají svůj bohatý program za sebou. Vše začali vytrvalostním závodem, následoval sprint a po něm pak stíhací závod. V pátek pak završily týdenní program tradiční štafety.

Podkrkonošský oddíl v dorostenecké kategorii zastupoval Jakub Kudrnáč a nutno zmínit, že ze všech Čechů si vedl nejlépe. Vytrvalostní závod zakončil na velmi pěkném 15. místě, sedmadvacátou pozici ve sprintu pak při stíhačce vylepšil na 22. příčku. Spolu s ním Českou republiku reprezentovali Luděk Abrahám, Jakub Vondráček (oba Biatlon Letohrad) a Tomáš Řezáč (SKP Kornspitz).

Z Kudrnáčových parťáků byl v individuálním závodě nejúspěšnější Abrahám, jenž ve stíhačce dokázal vyšponovat svůj výkon na 16. příčku, přičemž si po sprintech polepšil o 14 (!) pozic.

V pátek se pak česká čtveřice představila v závěrečné štafetě a v silné konkurenci obsadila ve Obertilliachu 9. místo.

Mezi dorostenkami jilemnický oddíl své zastoupení neměl. Hned tři místa v reprezentační nominaci obsadily dívky z SKP Kornspitz (Kateřina Pavlů, Gabriela Masaříková, Kateřina Gotvalová), doplnila je pak Lenka Bártová z Nového Města na Moravě.

Zde žádná z Češek v individuálních závodech nedokázala proniknout do nejlepší dvacítky. Nejlépe dopadla ve stíhačce 22. Masaříková. Ve štafetě pak naše čtveřice skončila na dvanáctém místě.

Zabojují Hornig a spol. o medaili?

Mnohem lépe se v Rakousku vede juniorům a juniorkám. V sobotu je také bude možné sledovat v přenosu České televize při závěrečných štafetách (dívky od 11.00, chlapci od 14 hodin).

Junioři ve složení Mikuláš Karlík, Tomáš Mikyska (oba Biatlon Letohrad), Jonáš Mareček (SK Nové Město na Moravě) a Vítězslav Hornig (KB Jilemnice) by v ní mohli patřit k favoritům. Vždyť v individuálních závodech dosud předváděli vynikající výkony. Z jedenácti účastí posbírali hned osm (!) umístění v nejlepší desítce.

Mikuláš Karlík dokonce ve sprintu získal titul vicemistra světa. Mareček zase skončil pátý ve vytrvalostním závodě, Hornig bral šesté místo ve stíhačce, přitom ještě opo třetí střelbě byl druhý.

„Medaile byla opravdu na dohled, ale i tak jsem spokojený. Povedlo se mi dnes asi nejlepší rozložení sil z celého šampionátu. A tak jsem ještě i v závěrečném kole dokázal zrychlit. Jsem moc rád, že jsem se po Covidu dostal do formy. Ještě před dvěma týdny na IBU Cupu v Osrblí byly moje výkony příšerné. A co mě opravdu hodně těší, že tady podáváme parádní týmové výkony. Nenecháme se svázat tlakem, pereme se, bojujeme a prodáváme dobrou formu,“ prozradil po závodě člen jilemnického oddílu.

Ještě dříve než junioři se k sobotnímu štafetovému závodu postaví juniorky. A zde zatím v české výpravě hraje prim jilemnická Tereza Voborníková. Cestu šampionátem sice zahájila 27. místem ve vytrvalostním závodě, pak ale skončila ve sprintu jedenáctá a stíhací závod dokončila jako sedmá nejlepší.

Výpravu juniorek doplňují a ve štafetě se zítra taktéž představí Klára Polednová, Eliška Teplá (obě SK Nové Město na Moravě) a Tereza Jandová (SKP Kornspitz).

Jilemnický junior Vítězslav Hornig je zatím na mistrovství světa v Rakousku velmi úspěšný.Jilemnický junior Vítězslav Hornig je zatím na mistrovství světa v Rakousku velmi úspěšný.Zdroj: www.biatlon.cz

Umístění Čechů v individuálních závodech

Junioři - vytrvalostní závod na 15 km: 5. Mareček, 6. Karlík, 10. Hornig, 20. Mikyska. Sprint na 10 km: 2. Karlík, 8. Hornig, 12. Mikyska,… Mareček DNS. Stíhací závod na 10 km: 6. Hornig, 8. Karlík, 10. Mikyska.

Juniorky - vytrvalostní závod na 12,5 km: 27. Voborníková, 43. Jandová, 55. Polednová, 85. Teplá. Sprint na 7,5 km: 11. Voborníková, 50. Jandová, 55. Teplá, 72. Polednová. Stíhací závod na 10 km: 7. Voborníková, 37. Jandová, 55. Teplá.

Dorostenci - vytrvalostní závod na 12,5 km: 15. Kudrnáč, 45. Řezáč, 46. Abrahám, 64. Vondráček. Sprint na 7,5 km: 27. Kudrnáč, 30. Abrahám, 73. Vondráček, 75. Řezáč. Stíhací závod na 10 km: 16. Abrahám, 22. Kudrnáč.

Dorostenky - vytrvalostní závod na 10 km: 30. Pavlů, 35. Masaříková, 36. Gotvaldová, 71. Bártová. Sprint na 6 km: 27. Masaříková, 52. Gotvaldová, 63. Pavlů, 74. Bártová. Stíhací závod na 7,5 km: 22. Masaříková, 53. Gotvaldová.