Nejprve však stručně o poháru a statistice 3. ročníku. BEJK je pohár (série závodů) určený pro všechny běžce, od nejmenších po nejstarší, pro kondiční běžce („hobíky") i výkonnostní běžce. Důležitá je výkonnost, ale rozhoduje i pilnost v účastech na závodech, tzn. i hobík může překonat výkonnostního běžce.

Do 3. ročníku bylo zařazeno 7 závodů: podzimní Žabí běh , Železnický kros Mikulášský běh na Bradech, jarní Žabí běh , Železňák – Cidliňák, Běh lužanskými hvozdy a Butovský kros. Ve všech kategoriích došlo k mírnému nárůstu počtu účastníků, celkově v poháru startovalo 845 běžců, v minulém ročníku 756. Stejně jako loni se o umístění na předních příčkách v celém poháru rozhodovalo až ve finálovém závodu v Butovsi.

Pohár BEJK v kategorii předškolních dětí vyhrál jičínský Michal Vejvoda, před Antonínem Čejkou (Zdravotník Praha) a bratrem Martinem Vejvodou. Kategorie školních dětí: 1. Diana Munzarová (AC Jičín, Železnice), 2. Michal Viták z Jičína, 3. František Nosek (Úbislavice). V mládežnické kategorii (15 – 17 let) při shodě bodů byla udělena tři první místa, vítězi se stali Natálie Kuželková (AC TJ Jičín), Zdeněk Zikmund (Sportcentrum Jičín) a Jakub Hercík (USK VŠEM Ústí nad Labem).

Kategorii mužů opanoval a třetí medailové umístění pro rodinu získal Michal Vejvoda (TJ Sokol Jičín), druhý byl Pavel Bezděk (Redpoint Teplice nad Metují) těsně před Radkem Pavelkou z Jičína. Mužská veteránská kategorie: 1. Jiří Čivrný (Slovan Liberec), 2. Stanislav Groh (AC Vrchlabí), 3. Karel Trejbal (SKP Mladá Boleslav).

Titul v ženské kategorii zůstal „doma" díky Janě Škorpilové (Sportcentrum Jičín), která získala nejvíce bodů ze všech ve 3. ročníku poháru. Druhou ženou byla Aneta Khýrová (Redpoint Teplice nad Metují/Dvůr Králové nad Labem) a třetí Lucie Jampílková (Zřejmě slušnej oddíl, L+L team, Jičín). Další ženská kategorie: 1. Blanka Paulů (Maratonstav Úpice), 2. Jana Lenčová (Bezno), 3. Eva Jirásková (Lanškroun). ⋌(mš)