Na startu nechyběla ani zvučná jména českých triatlonistů, ale tento těžký závod přilákal i sportovce z jiných odvětví. Byl mezi nimi i velký favorit Novozélanďan Graeme Pearson, který objíždí evropské triatlony a v Lázních Bělohrad již startoval před deseti lety. Nechyběl zde ani lomnický běžec na lyžích Petr Vedral, novopacký výborný chodec, ale také triatlonista Ruda Cogan, jičínský triatlonista Jiří Žák a Lomničák Petr Pivrnec. Triatlon si přišel zkusit i jeden z nejlepších českých chodců, který se dostává do formy po dlouhotrvající mononukleóze, Jirka Chaloupka.
Tato výkonnostní triatlonová soutěž byla vypsána pro kategorii mužů a žen starších šestnáct let, při které účastníci absolvovali 800 m plavání v Pardoubku, dva devět a půl kilometrové okruhy na horských kolech v okolí Brtve a závěrečnou pětikilometrovou terénní běžeckou trať rovněž v této lokalitě.

Řekli k závodu

„Tento terénní triatlon (xterra) na rozdíl od běžného triatlonu se více vrací k přírodě a začíná mít ve světě značné množství příznivců. Je to zvláště patrné při jízdě na kole, kde závodníci na velmi těžké terény používají horská kola“, řekl před vlastním závodem Petr Šubr.
Sám měl tento organizátor a veliký nadšenec triatlonu velkou smůlu, když v prvém okruhu horských kol mu praskl řetěz a ze závodu byl nucen odstoupit.
Voda v Pardoubku se začala „vařit“ při startu prvé disciplíny, téměř přesně s ohlášeným termínem začátku, v jedenáct hodin. Plavání bylo sólovým závodem pro nejlepšího plavce Martina Andrše z TriSki Horní Počernice, který se hned od začátku se utrhl vláčku kraulařů a při výstupu z rybníka měl již před dalšími plavci více než minutu náskoku. Jak je xterra triatlon zajímavý dokázala hned druhá disciplína – horské kolo. Na čele se objevil s minutovým náskokem pozdější vítěz pardubický Pavel Petr pronásledovaný Vojtěchem Jonášem a Michalem Částkem. Dopředu, se propracovali Greame Pearson spolu s novopackým Rudou Coganem, kteří v plavání poněkud zaostali. Pavel Petr měl v depu před závěrečným během již k dobru dvě a půl minuty. To již druhou pozici držel Graeme Pearson a třetí místo Ruda Cogan. V tomto pořadí proběhli borci i cílem po závěrečné disciplině.
„Byl to velice náročný závod, moc se mně zde líbí a po deseti letech to je pro mě hezký návrat. Děkuji Petrovi a Pavlovi Šubrovi za jejich pozvání“, ozval se hlas Graeme Pearsona po doběhu z reproduktoru. „Myslel jsem si, že bych mohl Petra a Pearsona doběhnout, ale brzy jsem poznal, že to nepůjde a držel jsem si proto již jenom třetí pozici,“ řekl po závodě Ruda Cogan.

 

Výsledky:

1. Pavel Petr (Pardubice) 1:30:57 hod. , 2. Graeme Pearson (Nový Zéland)) 1:31:52, 3. Rudolf Cogan (Nová Paka) 1:34:28, 4. Vojtěch Jonáš 1:34:35, 5. Ondřej Johannis 1:37:35,… 6. Petr Pivrnec 1:37:43… 10. Jiří Žák 1:38:32, 11. Petr Vedral 1:38:49.
Ženy: 1. Kateřina Hampejzová 1:54:26, 2. Karolína Bergerová 1:56:56, 3. Kateřina Bergerová 2:04:18.