Parádní sezonu zatím prožívá východočeský házenkář Tomáš Babák v Německu.

Na rozdíl od předminulé, v níž své současné angažmá začínal a která skončila sestupem do druhé bundesligy, se letos se svým týmem zatím drží v popředí tabulky. Před nedávno skončenou reprezentační pauzou sice jeho Bergischer prohrál, ale i tak v tabulce figuroval pátý. Snový start!

V kvalifikačních duelech o postup na mistrovství Evropy je Česko zatím stoprocentní, když nejprve přišla povinná výhra s Finskem, poté tým kolem jičínského odchovance Babáka zvládl i náročný duel v Bosně a Hercegovině. Babák si ve dvou zápasech připsal devět branek.

Už ve čtvrtek se však v bundeslize představí v dalším utkání. Na palubovku Bergischeru přijede silný Rhein-Neckar, který v posledních třech letech získal dva německé tituly.

Předloni jste nezažili vůbec dobrý rok, když jste sestoupili, co se změnilo?
Myslím, že máme silnější tým, protože přišli dva noví hráči. Ta sezona, kdy jsme spadli, nám nevyšla. Měli jsme i hodně velkou smůlu, když v týmu bylo hodně zraněných hráčů. Já tam byl jako jediná zdravá spojka. A my do nového roku téměř nic nevyhráli.

Poté jste se však celkem rozjeli a bojovali i o záchranu.
Je to tak, ale bohužel to přišlo pozdě. Měli jsme dobrý finiš, ale o horší skóre nám to na záchranu nedalo. To nebylo dobré.

Následovala však sezona ve druhé bundeslize, ze které jste dokázali s velkým přehledem postoupit zpět mezi elitu.
Důležité bylo, že se nám podařilo vyhrávat od začátku. Nějaké zápasy poté byly povinností. Postup se nám povedlo s přehledem vybojovat.

Je to letos v něčem podobné, jako při loňské postupové jízdě?
To bych neřekl. Bundesliga je jiná, ale podařilo se nám vyhrát pár zápasů hned na začátku a velmi nám to pomohlo. Je to hodně o hlavách. Rychle nám stoupla zdravá sebedůvěra a je vidět větší chuť. Bolístky se překonávají o dost lépe.

Vypadá to, že vedení nechce opakovat předloňskou mizérii.
Určitě. Důležitý byl opravdu vstup do sezony, abychom neměli starosti se záchranou. To se nám povedlo. Už teď máme 14 bodů, což je opravdu solidní. Loni se jeden tým zachránil s patnácti body.

Jaký je tedy cíl od vedení pro letošní sezonu, změnil se nějak po povedeném začátku?
Vůbec nic takového se neřeší. Je to teprve začátek. Může se přestat dařit a bude to taky jiné. Já beru všechno, co bude do desátého, možná i dvanáctého místa.

Máte nakročeno dobře.
A byla by škoda to pokazit.

Kvalifikace na ME
ČEŠI MÍŘÍ NA ŠAMPIONÁT. Parádní vstup do kvalifikace na mistrovství Evropy 2020 zažívají čeští házenkáři. Po první jasné výhře v domácím utkání s Finskem dokázali svěřenci trenéra Jana Filipa přivézt i cenné vítězství z Bosny a Hercegoviny, kde zvítězili o pět gólů 25:20.

Před parádní kulisou 4000 diváků pustili soupeře do vedení jen na začátku utkání, poté zodpovědným přístupem diktovali tempo hry. O poločase vedli o dvě branky 12:10. Ve druhé půli náskok narostl a reprezentační výběr si ho dokázal pohlídat až do konce zápasu.

Kvalifikace na evropský šampionát, který se uskuteční v Norsku, Švédsku a Rakousku a poprvé na něm bude hrát 24 týmů, bude pokračovat až v dubnu 2019. Reprezentační výběr v něm odehraje dvojutkání s posledním týmem naší skupiny Běloruskem.