Tato již tradiční akce, připravena Veteran Car clubem Jičín v AČR ve spolupráci s městy Jičín a Dolní Bousov, mnoha dalšími organizacemi a společnostmi v našem regionu, je letos opět pořádána jako mezinárodní, a je zařazena do mezinárodního sportovního kalendáře FIVA.
Převzal nad ní záštitu hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. Cílem pořadatelů bylo přivést do Jičína vozidla starších ročníků výroby a proto byla účast omezena datem výroby vozidel do roku 1960. To splnili, do soutěže se přihlásila vozidla převážně předválečná od roku výroby 1912. K dnešku je přihlášeno 55 posádek, nejstarší vozidlo Chenard – Walker z roku 1912 a Ford T z roku 1919. Následuje početné pole vozidel z výroby ve dvacátých letech minulého století a celé hejno aerovek tak zvaných Kabešovek. Mezi přihlášenými jsou již tradiční účastníci jako například paní Šulcová se synem na strojích BSA, pan Střebovský (ASJ 800), pan Přibyl se synem (Walter Bijou a Praga Baby) a rovněž početná výprava tradičních účastníků z Německa na strojích Brenabor, Hansa Loyd, Praga Alfa a jedna okupační posádka na Dněpru 650.

Program

Pro účastníky je připraven bohatý program se zaměřením na poznání našeho regionu a jeho památek. Pátek je pojat jako odpočinkový den před vlastním soutěžním kláním s navštěvou Bozkovských jeskyní. Sobotní den je věnován vlastnímu soutěžnímu klání. Od časného rána se vozidla shromáždí na Valdštejnově náměstí v Jičíně, kde budou do 10.30 vystavena tak, aby si je mohli návštěvníci Jičína prohlédnout. Start od 10.30 v jednominutových intervalech. Během dopolední prezentace soutěžních vozidel bude k poslechu a dobré náladě vyhrávat stylová kapela Evergreen Dixilend Band z Nové Paky.
Po absolvování soutěžní trasy v délce cca 100 km budou vozidla dojíždět do cíle v kempu Rumcajs. Její součástí je i hodinová přestávka na oběd v Dolním Bousově a krátká jízda zručnosti na náměstí. Do Dolního Bousova budou soutěžní vozidla postupně dojíždět od cca 11.45. Odtud se po absolvování jízdy zručnosti vydají směrem na Horní Bousov, Žďár, Všeň, Kacanovy, Vyskeř, Hrubou skálu – zámek, Doubravici, Újezd pod Troskami, Mladějov, Blata, Pařezskou Lhotu a přes Prachov zpět do kempu Rumcajs, kde bude připraven večerní program. Organizátoři upozorňují, že areál kempu Rumcajs bude pro diváky a ostatní nadšence z řad zájemců o historická vozidla po celou dobu konání akce uzavřen (vstup pouze na zvláštní povolenky). Rovněž provoz v restauraci Motel bude pro veřejnost omezen.

Neděle

Nedělní program je koncipován jako projížďka Českým rájem přes Turnov na zámek Sychrov, kde proběhne divácká soutěž elegance. Po jejím skončení, přibližně ve 13.30, a předání odměn oceněným vozidlům i jejich pozádkám, se soutěžící rozjedou do svých domovů, kde budou svá vozidla připravovat na další akci.
Organizační tým se snažil pro účastníky zajistit akci tak, aby se v Jičíně všem líbilo. Věřím, že i ostatní občané našeho města vytvoří pro soutěžící příjemnou atmosféru a tím k nám do Jičína na příští ročník, který bude opět první víkend v červnu přilákají ještě více účastníků.
Podrobnější informace získáte na plakátovacích plochách v Jičíně, nebo na tel. 606 222 006. Závěrem bych chtěl touto cestou veřejně poděkovat oběma městům, podílejícím se na organizaci této významné akce a všem nejmenovaným sponzorům, bez jejichž pomoci by Veteran Car club Jičín takovou akci nebyl schopen uskutečnit.