Jezdí pod hlavičkou AČR, ale zúčastní se i na podnicích, připravovaných CAMS. Právě při závodech pořádaných AČR vybojoval své nejlepší umístění, když zvítězil v republikovém seriálu.

„K závodění mě přivedla rodinná tradice, když jsme s bratry Polmanovými za spolupráce závodníka Jaroslava Hlavatého repasovali poslední dochovaný motocykl JAHA po mém otci," říká jezdec na úvod našeho povídání. Po roční úspěšné repasi přišly první závody. Činnost tým zahájil v Hořicích při jízdách pravidelnosti historických motocyklů. A jak vzpomíná na své závodnické začátky?

„Při svém prvním závodě jsem stál ve druhé řadě vedle zvučných jmen, jako Křen, Klimek, Tázlar, legend silničních závodů. Potom jsme přešli na klasiky, což je závod na rychlost a umístění pod praporem. Díky výkonu a spolehlivosti motoru, který nám teď připravuje Vladimír Kučera z Lomnice nad Popelkou, a postupným získáváním jezdeckých zkušeností, jsme si přibližně po deseti letech splnili velký sen a vyhráli Hořice 2013. Současně s dalšími výsledky v podnicích pořádaných AČR, jsme byli nejlepší v celkovém pořadí žebříčku," dodává sympatický jezdec, který závodění věnuje hodně svého volného času, finančních prostředků a je šťastný, že má kolem sebe spoustu kamarádů, kteří pomohou.

Ale vraťme se ještě k sezoně. Ta odstartovala začátkem května ve Starém Městě. Jelo se za slunečného počasí. Po tréninku a startu z první řady to vypadalo na pěkný výsledek. Cílem projel jako třetí a slibně vykročil do sezóny. To druhý závod, doma v Hořicích, byl nejvydařenější. Opět slunečné počasí a po trápení s bohatou směsí v prvním tréninku, když svoji třídu vyhrál, hlavně druhý trénink si užil a krásně se svezl.

Antonín Plevák uprostřed.A dál vzpomíná. „Do samotného závodu jsem startoval z prvního místa, a i když jsem odjel asi pátý, špici jsem postupně dojel a dostal se až na vedoucí pozici. V nájezdu do posledního kola se otáčím a za mnou Miloš Thér, takže boj o pozici až do konce. V cíli nás nakonec dělily necelé dvě vteřiny. Prostě krásný závod a splnil jsem si velký sen, vyhrát Hořice!", poznamenává šťastně Tonda (na vloženém snímku z vyhlášení výsledků sezony 2013 uprostřed).

Třetí závod se jel na Ostravsku, v Radvancích, tam vloni pro poruchu uložení rozety Plevák nedojel (pozn. autora), a tak si to tentokrát napravil třetím místem. Další podnik pod hlavičkou AČR se měl jet v Praze, Štít Strahova, ale pořadatelé ho museli pro malý zájem jezdců odvolat. Takže v seriálu pořádaném AČR bylo rozhodnuto! O jeden bod Tonda Plevák vyhrál a získal titul mistra republiky ve třídě do 175 klasik.

A slova závěrem? „Samozřejmě, že bych chtěl poděkovat všem, kdo mě podporují a pomáhají, sponzorům uvedeným na kapotáži stroje, mechanikům a kamarádům, bez kterých by tento koníček nešlo vůbec provozovat. Konkrétně mechanikům Polmanovým a hlavně Vláďovi Kučerovi, který dává motoru výkon a patřičnou spolehlivost. Jak mě zlobí mechanici, já se prý jen vozím," dodává na závěr motocyklový závodník, Antonín Plevák, který získal v letošním roce skvělý úspěch. Ať se mu daří i nadále.