V tradičním jarním termínu se včera v sídle České obce sokolské – Sokole v Praze na Malé Straně, vyhlašovaly výsledky Ankety Sokol roku za loňský rok. Letošní předávání se neslo ve slavnostnějším duchu, než obvykle, jelikož Sokol slaví 160 let od svého vzniku. Sokol roku se vyhlašuje od roku 2019 a navazuje na anketu Nejúspěšnější sportovec ČOS, která byla zaměřená jen na sokolský výkonnostní sport. Činnost Sokola je však mnohem širší, proto byla anketa rozšířena a přejmenována.

Největší částí České obce sokolské (ČOS) je sokolská všestrannost, což lze popsat jako „sport pro všechny“. Z více než 150 tisíc členů chodí do všestrannosti přes 105 tisíc sokolek a sokolů. Od nejmenších dětí až po seniory. Objevem roku v mezi cvičiteli všestranností v kategorii od 18 do 35 let a držitelem ceny Radky Daňkové se stal náčelník T. J. Sokol Police nad Metují Daniel Klimeš. Tento bývalý závodník a medailista přeborů ČOS ve sportovní všestrannosti, trenér, cvičitel II. třídy, člen Sokolské stráže a rozhodčí sportovní gymnastiky a atletiky je vůdčí osobností všestrannosti mužských složek v Župě Podkrkonošské-Jiráskově, která má sídlo v Náchodě. Ocenění mu náleží i pro jeho podíl při přípravách akcí pro veřejnost jakou jsou Noc sokoloven (letos bude 24. června), Památný den sokolstva (8. X.) a také pro to, že pořádá gymnastická soustředění pro své svěřence.

Trenérem roku Petr Habásko ze Sokola Hradec

Tradičně kvalitní líheň atletických reprezentantů v Sokole Hradec Králové uspěla i v letošní anketě Sokol roku. Na nejvyšší stupínek vystoupal trenér atletů Petr Habásko, který se trénování atletů věnuje od roku 1996. V loňském roce se jeho dva svěřenci Michal Desenský a Jan Jirka účastnili OH v Tokiu. Právě Michal Desenský uspěl i v kategorii dospělých. I když obsadil 2. místo – mrzet ho to nemusí. Vítězem a Sokolem roku v kategorii dospělých se stal bronzový olympijský medailista – fleretista Alexander Choupenitch ze Sokola Brno I. A přece jen – olympijské medaili se těžko konkuruje.

V kolektivních sporech uspěly basketbalistky Hradce

Nejúspěšnějším sportovním kolektivem se staly basketbalistky Sokola Hradec Králové, které pouze před několika dny získaly 3. místo v Ženské basketbalové lize (ročník 2021/2022). Avšak v tom předchozím ročníku (2020/2021), tedy v roce, za který se hodnotila včera vyhlašovaná anketa Sokol roku, skončily 2.

Z jejich středu byla vybrána i nejlepší hráčka kolektivního sportu. Stala se jí Dominika Paurová, která je odchovankyní Sokola Hradec Králové. V loňském roce navíc byla nejmladší hráčkou nejvyšší ženské basketbalové ligy (*2005). Basketbal hraje od 9 let. V současné době studuje v Americe na střední škole. Jejím největším úspěchem bylo 6. místo na Mistrovství světa v basketbale žen U19 v roce 2021, kde byla třetí nejlepší střelkyní mistrovství. Jejím cílem je reprezentovat Českou republiku a stát se hráčkou ženské varianty NBA (W NBA). Její spoluhráčka Simona Fišerová skončila v této kategorii na druhém místě. Také je odchovankyní hradeckého klubu a za největší úspěch považuje loňské druhé místo v ŽBL a 2. místo na ME U16.

„Jsem velmi nadšená ze sportovních výsledků našich členů. Je potěšující, jak velkou pestrost a zastoupení jednotlivých sportů Sokol na poli výkonnostního sportu má. Velmi si cením práce všech cvičitelek, cvičitelů, trenérek a trenérů. Sokol jde kupředu a já si vážím inovací v naší nabídce či velkého posunu ve vzdělávání našich cvičitelů,“ popisuje starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Sokol