V současnosti se nedá říci, že by automobilový sport byl sezónní záležitostí. Automobilové soutěže se jezdí v pozdně podzimním i zimním období a závodníci ostatních disciplín se svými týmy připravují závodní speciály na novou sezónu. Nejinak tomu je s jezdci na Jičínsku.

Mezi nejúspěšnější motoristické sportovce patří dlouhodobě autokrosový reprezentant Václav Fejfar. Po loňské zkušební sezóně, kdy odlaďoval nový vůz Škoda Fabia, se letos bezesporu pokusí zaútočit na pátý evropský titul. V současné době jsou v dílnách v Lužanech fábie tří generací, které se zde „narodily“. Dvě z nich tým repasuje pro jiné závodníky, tu trojkovou zdokonaluje právě pro zmiňovaného jezdce. Mistrovství Evropy v letošním roce čítá deset závodů.

K těm loňským přibyla po několikaleté odmlce opět lotyšská Bauska, která patří mezi Fejfarovy oblíbené tratě. „S jedničkovou a dvojkovou fábií jsem tituly už získal, tak ho chci dopřát i té současné,“ dodává s úsměvem autokrosový matador, který nabírá i fyzickou kondici zejména plaváním.

Z Levínské Olešnice odjíždí již několik let na tratě automobilových rally ex-tovární jezdec škodovky a mnohonásobný mistr republiky, účastník soutěží mistrovství světa i Evropy Jindřich Štolfa. Po několika sezónách s vozy Škoda se letos představí se zajímavým vozem Rover Metro GTi v mistrovství ČR historických soutěžních vozů. Jeho majitelem je Miroslav Krčmář, který se Štolfou odjede i několik soutěží na sedadle spolujezdce. Další pak Jindřich Štolfa absolvuje se svým „dvorním“ mitfárou Zdeňkem Hawlem. „Variant startů v letošní sezóně bylo hned několik, nakonec jsme se rozhodli právě pro tuto, neboť vůz MG má šanci promlouvat i do absolutního pořadí,“ přibližuje čerstvou informaci Hawel.

Soutěže typů revival (Rallye Praha revival a Rallye Berounka revival) jsou skutečnými návraty ke starým kořenům automobilových rallye. Připravuje je tým okolo Edy Patery a třeba ta, která odstartuje v dubnu 2018 z Václavského náměstí, bude měřit více jak sedm set kilometrů a již nyní je přihlášeno 180 posádek, okrajově zavítá i na Jičínsko.

Již pošesté se v nich objeví posádka Luboš Šiler – Pavel Vydra s historickým vozem Škoda. Zda to bude Škoda 110 R coupé nebo Škoda 130 L v barvách továrního týmu, kterou připravuje dvojnásobný mistr ČR Vladimír Mužák, se ještě uvidí.

„Za posádku mohu říci, že startovat vedle špičkových jezdců z mistrovství světa, Evropy a mnohonásobných mistrů republiky Blomqvista, Hauglanda, Paasonena, vítězky Monte Carla Francouzky Biche, Krupy, Jaroszewicze, Blahny, Motala, Macha, Srnského, Moskala, Bergra, Zapadla a dalších je pro nás nesmírnou ctí a splněným snem.“

Na největší úspěch své dlouholeté kariéry soutěžního jezdce dosáhl vloni Luboš Picek ze Staňkovy Lhoty u Sobotky. Stal se se spolujezdcem Jiřím Kunstem a vozem Škoda Fabia mistrem České republiky ve třídě 7.

Na skvělé výsledky dosáhl v loňské sezóně při Rally Bohemia a Barum. „Rozhodně nehodlám ještě skončit, vůz projde důkladnou repasí a startovat budeme podle toho, co nám dovolí finanční možnosti. Určitě to bude Rally Bohemia, asi Český Krumlov a Hustopeče.“

Martin a Petr Vondrákovi ze Staré Paky patří již řadu let do absolutní české a širší evropské špičky v závodech automobilů do vrchu. Také v sezóně 2018 nebudou chybět na startu vybraných závodů v České republice i na evropských kopcích. Ve výraznějších celkových umístěních jim brání omezené finanční prostředky a také z pracovních důvodů časová zaneprázdněnost.

A zpět k autokrosu, který je na Jičínsku populární – jezdí se v Nové Pace, Bousově a kdysi se jezdil i na republikové úrovni v Sobotce. Jičínský Jakub Novotný vloni obsadil ve své jedné z nejlepších sezón šestou příčku v mistrovství Evropy v divizi Junior Buggy, na domácích tratích byl vicemistrem. Letos má nemalé cíle – zaútočit na domácí i evropský titul.

Netají se tím, že mu nejvíce sedí trať ve Štikovské rokli a také v italské Maggioře. Své závodní speciály připravují rovněž další autokrosoví zástupci Jičínska. Filip Hartman (Junior Buggy), Lubor Zívr a Lukáš Musil (oba divize 5). A ještě zbývá připomenout, že 12. a 13. května se ve Štikovské rokli uskuteční MM ČR v autokrosu a evropský závod se zde pojede 30. června a 1. července.

(pv)