Kozákov Challenge je nejprestižnějším závodem na českém území. Každoročně se zde schází elitní jezdci z celého světa, aby změřili síly na nejrychlejší tuzemské trati. Vždyť z kopce se zde řítí rychlostí až 105 kilometrů v hodině.

Celý podnik čítá tři disciplíny: longboard, kdy závodníci jedou vestoje rychlostí 80 90 km/h, classic luge, v níž jezdci kopec zdolávají vleže v rychlosti až 100 km/h. Druhou kategorií vleže je pak street luge, jejíž maximální rychlost se pohybuje mezi 95 a 105 km/h.

Trať je dlouhá přibližně 2,5 kilometrů a nabízí dva dlouhé rovné úseky, kde jezdci naberou maximální rychlost, prostřední technickou pasáž a serpentiny. O předjíždění a pády není tedy nouze, přičemž bezpečí závodníků a diváků zajistí záchranné sítě a tisíce slaměných balíků.

Kromě těch nejlepších českých skateboardistů, mezi nimiž nebude chybět ani Lenka Salačová, která se v roce 2012 jako první Češka postavila na stupně vítězů závodů IDF, nebo Michal Slivenecký, jenž se loni zúčastnil nejrychlejšího závodu světa v Brazílii, se představí i ti nejlepší jezdci z celého světa. Na trati bude možné spatřit třeba Kanaďana Patricka Switzera, vítěze světového šampionátu z roku 2012.

Každým rokem se ovšem na Kozákově schází stále více mladých jezdců, kteří se pokusí renomovaným jménům šlapat na paty. Diváci se mohou těšit na dramatické a vypjaté souboje.

V úterý a ve středu (22. a 23. července) proběhnou vždy od 10 do 18 hodin volné jízdy (tzv. freeridy). Ve čtvrtek a pátek je od 10 do 18 hodin na programu kvalifikace. Samotným závodům je věnována sobota od 8 do 19 hodin. V tentýž den večer proběhne i vyhlášení a dekorování vítězů.