více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 10. 04. 2019 v 10:00

ON-LINE: Setkání se starostou Jičína Janem Malým a hosty

S vámi o vašich problémech. To je motto nového diskusního projektu, který připravila redakce Jičínského deníku a eventové oddělení Deník s vámi z vydavatelství Vltava Labe Media (VLM). V Jičíně se rozhodli diskutovat na různá témata.

ON-LINE: Setkání se starostou Jičína Janem Malým a hosty
 
10.04. 08:30

S vámi o vašich problémech. To je motto nového diskusního projektu, který připravila redakce Jičínského deníku a eventové oddělení Deník s vámi z vydavatelství Vltava Labe Media (VLM). V Jičíně se rozhodli diskutovat na různá témata…

10.04. 08:48

V jičínském Biografu Český ráj se všechno připravuje na Setkání se starostou Jičína Janem Malým. Projekt společnosti VLM moderuje šéfredaktor východočeských deníků Imrich Dioszegi. Diskuse se bude zabývat výstavbou v lokalitě Kasárna, ochranou kulturních památek a péčí o čisté město. Moderovaná diskuze začíná v deset hodin. Sledujete nás online na webu Deníku.      

10.04. 08:56

Sál jičínského biografu se pomalu zaplňuje prvními hosty i panelisty. S příchozími diskutuje starosta Jičína Jan Malý i místostarosta Jan Jiřička. Přichází zástupci velkých firem či spolků.

9721728
10.04. 09:38

Imrich Dioszegi, šéfredaktor východočeských deníků a moderátor dnešního setkání vítá všechny účastníky. "Naše redakce pořádají pravidelně diskuzní bloky nad tématy, která řeší veřejné instituce v regionech," vysvětluje k setkání.

10.04. 10:05

Navržená témata v Jičíně se týkají nejzákladnějších otázek - bydlení, péče o lidi, kteří potřebují pomoc, dotkneme se péče o kulturní dědictví. A také globální téma, a to jak jsme schopni ovlivňovat životní prostředí a jak nakládat s odpady.

9721797
10.04. 10:07

Na řadě je první téma - Kasárna. Slova se ujímá starosta Jan Malý, který přibližuje historii lokality Kasárna, která původně sloužila armádě. Kolem šesti milionů stála radnici demolice objektů, poté v kasárnách zůstaly jen dvě nemovitosti. Nyní je zpracována studie na výstavbu 52 rodinných domků, vedle toho je zde 7 parcel vymezených na obytné domy a dvě nemovitosti občanské vybavenosti, z nichž jedna má být školkou. "Jsme před rozhodnutím o umístění stavby pokud jde o inženýrské sítě, kanalizaci, osvětlení. Práce se blíží k závěru, dokumentace má být komleptní do 30. dubna. Napojení na teplovod půjde ze sídliště," popisuje  starosta přípravu budování infrastruktury. Radnice poté rozhodne, jakým způsobem bude realizovat prodej pozemků.      

10.04. 10:18

Zástupce firmy SeneCura Ivan Černovský představuje projekt domova pro seniory, který vznikne právě ve dvou stávajících budovách Kasáren. Firma koupila objekty od Jičína za téměř dvanáct milionů korun. Zastupitelstvo schválilo prodej budov 13. prosince 2017. 

10.04. 10:27

Ještě jednou příjemné dopoledne z Jičína, kde v Biografu Český ráj pokračuje Setkání se starostou. Starosta Jan Malý přiblížil posluchačům přípravu výstavby v lokalitě Kasárna, místostarosta Petr Hamáček chce probrat ochranu kulturních památek a místostarosta Jan Jiřička se zaměří na péči o čisté město. Moderátorem setkání je Imrich Dioszegi, šéfredaktor východočeských Deníků.

Zástupce firmy SeneCura Ondřej Plšek nyní představuje projekt v Jičíně, kde má vzniknout 120 lůžek pro seniory. Město má přitom nyní na stole sto žádostí u umístění v domově seniorů, jehož současná kapacita je šedesát lůžek. Přestavbu budov v kasárnách vítá.

10.04. 10:38

Ondřej Plšek z firmy SeneCura upřesňuje, že Domov pro seniory bude mít kapacitu 130 lůžek. Mezi původními objekty investor zbuduje přístavbu (spojovací krček). Dva objekty se tím de facto spojí v jednu budovu o třech nadzemních podlažích a podkroví. "Pracujeme na projektu a získání stavebního povolení. Provoz v budovách bychom chtěli zahájit do konce roku 2021," slibuje Ondřej Plšek za firmu SeneCura. 

9721905
10.04. 10:44

Mikrofon přebírá místostarosta Petr Hamáček, který posluchačům přibližuje obnovu kulturních památek a dalších významných budov v Jičíně.

"V anketě uváděli občané jako největší přednosti Jičína přírodu v okolí, hezké a klidné prostředí města, historické památky a historii města," upozorňuje Hamáček posluchače, přičemž nsáledně představuje největší skvosty města jako Valdštejnskou lodžii, zámek, kostel sv. Ignáce či památky, které město postupně opravuje nebo na jejich rekonstrukci přispívá.

10.04. 10:53

Jezuitskou kolej, bolest Jičína, se zatím nepodařilo oživit. Založena byla v 17. století vévodou Valdštejnem. V roce 2020 by se měla částečně otevřít veřejnosti.

10.04. 10:55

Valdštejnská lodžie, pýcha města, jejíž stavba započala v roce 1627. Hamáček popisuje opravu, která během let 2013 - 2017 dosáhla na částku 33 milionů korun. Památka tak vstala podle Hamáčka z popela.

10.04. 10:58

Místostarosta Hamáček ve zkratce popisuje poslední investici do Lodžie, kdy díky dotaci vznikne v památce společenský sál s vybavením a zázemím. Zmiňuje zdařilou rekonstrukci Biografu Český ráj, Centrum přírodních věd, vybudování denního stacionáře Apropa a opravu ZŠ Soudná.   

10.04. 11:02

Masarykovo divadlo čeká rekonstrukce odhadem za dvě stě milionů. "Je to obrovské sousto," zdůrazňuje Hamáček. "Další lahůdkou je knihovna Václava Čtvrtka, která v roce 2024 oslaví sto let a kterou čeká v brzké době také rekonstrukce," končí Hamáček své vystoupení.

10.04. 11:06

Jak zajistit čisté město? Téma odpadového hospodářství otevírá místostarosta Jan Jiřička. Diváky virtuálně závadí na skládku komunálního odpadu do Popoviček, kde město nechalo vybudovat čtvrtou kazetu za 12 milionů.   

10.04. 11:09

Sběrný dvůr v Jičíně ročně pojme 2300 tun plastů a papíru, na skládku pak putuje 4800 tun směsného odpadu. "Je našim cílem, aby se poměr začal převažovat k třídění. Proto město část Jičína vybaví vlastními popelnicemi. Projekt se týká dvou set domácností," upozorňuje na novinku Jiřička.

10.04. 11:13

Město se také přihlásilo k celostátní akci Nepetuj, která vyzývá ke snížení užívání PET lahví. "Nebuďme nevšímaví. Když vyrazíme do přírody a najdeme třeba PET lahev, seberme ji. Máme kolem sebe nádherné okolí, zastavme se u studánky, sehňeme se, naberme vodu do dlaní a napijme se," poeticky uzavírá poslední příspěvek panelistů Jan Jiřička.

10.04. 11:18

Moderátor Imrich Dioszegi oslovuje diváky v sále a vyzývá je k otevřené diskuzi.   

10.04. 11:21

Starosta Jan Malý odpovídá na dotaz týkající se volných parcel pro zástavbu rodinných domků. "Mimo připravovaných Kasáren je to pozemek u Popovic, jiné parcely město nemá."

10.04. 11:24

"Jičín je město vstřícné k památkám, hladové a utrácející za památky, kupující památky - netopí to náklady?" ptá se moderátor Petra Hamáčka. Rekonstrukce památek potřebuje spoustu peněz, nezavaří to městskou ekonomiku? Naplánujete prodej nějaké památky? Nabídnutí státu?

Hamáček odpovídá: "Máme nemovitostí hodně, opravování, prodej a demolice - to jsou tři možnosti. Už jsme něco prodali (Dům Komenského 46), naproti jsme prodali dům ve Špalíčku, je to v městské památkové rezervaci, máme smlouvu se SeneCurou s kasárnami. My je nerekonstruujeme pro muzeum, galerii, ale pro běžné využití, které potřebujeme, děláme to pro lidi."

Jan Malý: "Největší koupě byla koupě Masarykova divadla - v situaci, kdy je tu nesporné, že je ten dům vybydlený, používaný bez velké investice, chceme do toho investovat. Město to samozřejmě zatíží, ale další generace budou pro kulturní potřeby města Jičína to divadlo využívat, proto jsme ho chtěli rekonstruovat. Je na pěší zoně, má své historické kořeny. Chtěli jsme budovu uchránit a využít ji."

  • 1 2
Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE