O nálezu hodnotného pokladu informovala soukromá společnost Magellan sídlící na ostrově Guernsey, která prováděla podvodní skenování lodi Titanic kvůli vytvoření prvního úplného digitálního skenu vraku. Pro televizi ITV její zástupci vedli, že se jednalo o největší podvodní skenování v historii, při němž pořídili 700 tisíc snímků.

Odborníkům se však rovněž podařilo udělat jedinečný nález. Během snímkování trosek se na jedné z fotografií podařilo zachytit drobný detail tyrkysově-zlatého náhrdelníku opatřeného zubem megalodona, mohutného pravěkého žraloka žijícího před 23 až 3,6 milionu let.

„Je to dechberoucí objev. Všeobecně se neví, že mezi přídí a zádí je pole trosek o rozloze tří čtverečních mil. To se nám podařilo podrobně zmapovat, díky čemuž jsme mohli tyto detaily získat,“ prohlásil generální ředitel společnosti Richard Parkinson. 

Výzkumníci ale nemohli šperk ze dna oceánu vylovit, protože dohoda mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy americkými brání příslušníkům veřejnosti odnášet artefakty z místa havárie. Nyní proto doufají, že s pomocí nástroje řízeného umělou inteligencí odhalí pozůstalé rodinné příslušníky někdejšího cestujícího, který náhrdelník vlastnil.

close Umělecká rekonstrukce útoku megalodona na dvě menší velryby Eobalaenoptera info Zdroj: Wikimedia Commons, Karen Carr, CC BY 3.0 zoom_in Umělecká rekonstrukce útoku megalodona na dvě menší velryby Eobalaenoptera

Podle ITV bude technologie analyzovat záběry pasažérů nastupujících na loď, skenovat je a poté i rozpoznávat obličeje. Zároveň tím výzkumníci chtějí katalogizovat oblečení, které měli na sobě cestující v den, kdy se vydali na osudnou plavbu. Když loď narazila do ledovce a potopila se, bylo na ní 2200 lidí.

Dříve nalezené vzácnosti

Náhrdelník však není jediným vzácným artefaktem, který se podařilo na potopeném Titaniku nalézt. Již dříve se jiným výzkumníkům podařilo objevit opravdu zajímavé kousky. Mezi jeden z nejvzácnějších se podle deníku USA Today řadí pár bílých bavlněných rukavic, který je od roku 2016 uložen v úschovném zařízení.

Pozornost vzbudil i objev houslí, které podle CNN údajně použil kapelník Wallace Hartley, aby zahrál píseň, zatímco se loď potápěla. V roce 2013 se v britské aukci prodaly za 1,7 milionu dolarů.

close Housle, na než při potopení Titaniku v roce 1912 údajně hrál kapelník Wallace Hartley, aby uklidnil rozrušené pasažéry, se v britské aukci prodaly za 900.000 liber (27 milionů korun).  info Zdroj: ČTK/AP zoom_in Housle, na než při potopení Titaniku v roce 1912 údajně hrál kapelník Wallace Hartley, aby uklidnil rozrušené pasažéry, se v britské aukci prodaly za 900 tisíc liber (27 milionů korun)

V roce 1985 se podařilo vylovit zvon, kterým námořník Frederick Fleet třikrát zazvonil ve snaze varovat posádku Titaniku, že se před lodí nachází ledovec. Tento artefakt je v současné době vystaven jako sbírkový předmět v Muzeu Titaniku v americkém státě Massachusetts.

Podařilo se najít i jídelní lístek pro cestující první třídy ze dne tragédie. Ten obsahoval několik chodů jako například vejce à l'Argenteuil nebo kuře à la Maryland. Podle BBC se v roce 2012 vydražil za 83 tisíc dolarů.

Mezi troskami se zachoval i jediný dopis. Jeho autorem byl cestující první třídy Oskar Holverson, který psal své matce den před potopením lodi. Psaní bylo složené v zápisníku, jenž měl muž schovaný v kapse. Písemnost se podle televizní stanice History prodala v aukci za 166 tisíc dolarů.

Dalším artefaktem nalezeným ve vraku Titaniku byly zrezivělé kapesní hodinky jedné z obětí. Jak uvedl deník The Telegraph, patřily cestujícímu Johnu Chapmanovi, který cestoval se svou ženou Lizzie. Unikátní je na nich skutečnost, že jsou doslova zamrzlé v čase. Zasekly se v 1:45, tedy přibližně v době, kdy se loď potopila.

Záběry ztraceného náhrdelníků z kosti megalodona:

| Video: Youtube

Mezi další objevené vzácnosti pak patří třeba kožich z bobra, bronzová soška cherubína, která zdobila horní podestu velkého schodiště, klíče od místnosti se svítilnami pro záchranné čluny, vesta pasažéra třetí třídy Williama Henry Allena, náramek z patnáctikarátového růžového zlata a stříbra vykládaný diamanty, nebo několik lahviček se vzorky parfémů patřících německému chemikovi Adolphu Saalfeldovi, který si v Americe chtěl otevřít vlastní parfumerii.

Stále na dně oceánu

Ačkoliv od potopení Titaniku uběhlo již více než sto let, dosud se nepodařilo najít a vylovit mnoho dalších artefaktů, které se údajně na lodi vyskytovaly. Jedním z nejznámějších je luxusní automobil 1912 Renault Type CB Coupé de Ville, který vlastnil americký automobilový nadšenec William Carter. Podle serveru Encyclopedia Titanica se mělo jednat o jediné vozidlo na palubě. Jeho replika se objevila ve filmu Titanic režiséra Jamese Camerona.

Mezi další velmi cenný ztracený majetek patří růžový diamant spolu s diamantovým náhrdelníkem, které vlastnila Charlotte Cardezaová ubytovaná v milionářském apartmá, což bylo oddělení pro nejbohatší cestující.