Východočeské silnice si o víkendu vyžádaly krutou daň. Nejdřív v sobotu zemřel při havárii sportovně upraveného auta subaru ve Vysokém Chvojně na Pardubicku třiačtyřicetiletý spolujezdec, další tři lidé utrpěli zranění. Ošklivá bilance pokračovala v neděli, kdy další život vyhasl na silnici z Lanškrouna do nedalekého Ostrova. I tady řidič vyjel ze silnice a skončil ve srázu ve stromě.

K bouračce ve Vysokém Chvojně vyjížděli hasiči v sobotu v poledne. „V pravotočivé zatáčce za horizontem na kraji obce vozidlo dostalo smyk a vylétlo ze silnice, přerazilo plot a narazilo do domu. Ze subaru se po nehodě podařilo dostat spolujezdcům, kteří seděli na zadních sedadlech. Hasiči ihned po příjezdu museli z vozidla vyprostit spolujezdce na předním sedadle, který ale na následky svého zranění zemřel," uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Jednatřicetiletý řidič utrpěl těžká zranění a do nemocnice jej odvezl vrtulník. Další dva muži sedící na zadním sedadle ve věku 43 a 59 let skončili také v nemocnici.

Aby se hasiči k zaklíněným cestujícím dostali, museli použít hydraulické vyprošťovací zařízení a odříznout i kmen stromu. „Vyproštění bylo náročné, protože sportovní auto bylo opatřeno boční kovovou výztuží," uvedli hasiči.

Policie jako svědka hledá řidiče tmavého osobního vozu, možná mercedesu, který jel v protisměru a těsně před nehodou měl subaru minout. Dechovou zkoušku na alkohol policie u řidiče kvůli jeho zdravotnímu stavu nemohla provést, údaj získá z rozboru krve. Policie se zaměří také na to, v jakém technickém stavu bylo auto před havárií.

K nedělní nehodě Peugeotu 306 vyjížděli hasiči až v devět hodin ráno, když si nabouraného auta v prudkém srázu všiml kolemjedoucí řidič.

„V serpentinách tady skončilo vozidlo v lesním porostu a mimo vozovku. Bylo v něm bezvládné tělo a lékař na místě konstatoval smrt. Není vyloučeno, že k nehodě došlo už v noci," uvedla Horáková.

„Auto bylo naprosto zdemolované a před příjezdem hasičů s jeřábem, který vrak vyprostil, jsme se k němu nemohli vůbec dostat," dodala policejní mluvčí Hana Kaizarová. Mrtvému řidiči bylo 36 let.