Na operačním středisku královéhradeckých hasičů začal čtvrt hodiny před 19. hodinou zvonit telefon. "Na Stříbrném rybníku se topí muž," znělo hlášení. Hasiči z centrální stanice ihned vyjeli na místo i s motorovým i gumovým člunem. "Pán už byl ale prý dvacet minut pod vodou. Kolegové ho hledali a zanedlouho přijeli hasičští i policejní potápěči, kteří muže našli bohužel mrtvého v kalné vodě ve 20.45 hodin," potvrdil Ondřej Sezima, mluvčí hradeckých hasičů.  Kolem osmé hodiny na místě přistál také vrtulník, odletěl ale prázdný.

Loni se na hradecké Biřičce utopil dvaadvacetiletý plavec, v zatopeném lomu u Kosiček nedaleko Chlumce nad Cidlinou zase skok do vody nepřežil třiadvacetiletý muž.

Česko patří podle statistik tradičně mezi země, které každý rok hlásí vysoký počet úmrtí utopením. Stovky lidí si také ročně u vody přivodí zranění.

Jak postupovat, když se někdo topí? „Snažte se mu nejdříve pomoci sami. Pokud na to nestačíte, co nejrychleji přivolejte pomoc z okolí, nebo zavolejte záchranáře na lince 112," popisuje tisková mluvčí hasičů pardubického kraje Vendula Horáková. Velmi důležité je také zapamatovat si místo, odkud nebo kde jste tonoucího naposledy viděli.

„Při volání na tísňovou linku z vodního toku oznamte název toku, kilometr, na kterém se nacházíte, popřípadě uveďte informaci o sídle, které jste míjeli, nebo kam míříte," doplňuje mluvčí a přidává několik dalších praktických rad pro plavce: „Při nočním koupání můžete snadno ztratit orientaci. Rozhodně neskákejte do vody, kterou neznáte. Pod hladinou mohou být kameny, jiné předměty nebo mělko. Ke koupání rozhodně nepatří alkohol."

Pozor by si lidé také měli dávat při pohybu v blízkosti břehů. Mohou být podemleté nebo může dojít k uklouznutí a pádu do vody a hrozí tak těžké zranění. Riskovat se nevyplácí ani při vodních sportech – třeba sjíždění řek a zejména pak splavů. Při jejich sjíždění by měla být v loďce zkušená dospělá osoba a děti by měly mít nasazenou plovací vestu.