Z policejní statistiky vyplývá, že se jedná o jednu z nejčastějších příčin havarií, které se ne vždycky objedou bez zranění.

„Jednou jsem se srazila se srnou, vůbec jsem ji nezahlédla, vyskočila mně do cesty přímo z příkopu. Odběhla a já měla rozbité světlo,“ vzpomíná na nepříjemnou konfrontaci čtyřicetiletá řidička Hana. Od té doby jezdí v lesních úsecích a mezi poli opatrně, je si vědoma číhajícího nebezpečí.

Nárůst střetu srnčího a divokých prasat s automobily si nedokáží logicky vysvětlit ani nimrodi.

„Těžko říct. Je pravdou, že ceny aut se navyšují a řidiči dřív střety, které přešli, nahlašují,“ zdůvodňuje si možný nápor myslivec Josef Pour ze Staropacka.

„Jelení říje byla na podzim, prasata se množí v zimě, takže to těžko svádět na nějaké páření. Opravdu nevím,“ přiznává dlouholetý nimrod.

Vysvětlení nemá ani Miroslav Čížek z Volanic. „Jedním z důvodů mohou být neposekané příkopy. V trávě řidiči zvěř nevidí. Jinak si to nedokážu vysvětlit,“ krčí Čížek rameny. Důvodem podle něho může být i nedodržování rychlosti.

Ke srážce se zvířetem může dojít nejčastěji za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce. „Prevencí je snížení rychlosti, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla,“ nabádá mluvčí jičínské policie Aleš Brendl.

Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zaregistrované zvíře nebude samo.

Pokud ke střetu dojde, je zapotřebí rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník a jedná-li se o střet s velkým kusem, je nutné přivolat policii.

„Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vám způsobit zranění,“ upozorňuje Brendl.

Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení střetu policii se o tento úkon postarají sami strážci zákona.