Dobrou zprávu pro Východočechy však střídá celorepublikové konstatování, že s přívaly sněhu prudce roste i počet kolizí vozidel. Za první dva měsíce letošního roku se už staly desítky tisíc nehod.

„Kalendář už oznamuje příchod jara, ale zima, jak se zdá, jí ještě nechce uvolnit místo a opět zasypala celou Českou republiku sněhem. Právě v takových dnech dramaticky narůstá i počet dopravních nehod. Policie jich už od začátku roku řešila přes třináct tisíc," uvedl Marcel Klaban, ředitel odboru likvidací pojistných událostí ČSOB Pojišťovny.

V lednu se podle statistiky pojišťovny stalo 6512 dopravních nehod, v únoru o čtyři desítky více.

Pokud k událostem, ke kterým řidiči přivolali policii, přibudou karamboly evidované u pojišťoven, staly se jich od začátku roku už desítky tisíc.

„Reálně je škod mnohem víc. Právě v zimě vzniká kvůli sněhu a náledí na silnicích i parkovištích celá řada menších kolizí, ke kterým policie nevyjíždí, protože škoda nepřesahuje částku sto tisíc korun a nikdo při ní nebyl zraněn. Jen naše pojišťovna řešila v souvislosti s autonehodami od začátku roku už více než šest tisíc pojistných událostí," odhadl Klaban.

A dodal, že za jediný den sněhové kalamity volají do pojišťovny stovky lidí, kteří chtějí nahlásit nešťastnou událost.

Nejvíce se bourá v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. Čím vyšší je hustota aut na silnicích, tím větší existuje pravděpodobnost nehody.
„Z větších sídel, jako je Praha, Brno či Ostrava, jsou nám hlášeny škody mnohem častěji. Ne že by tamní řidiči byli horší než ti v menších městech a obcích, ale koncentrace vozidel je tam násobně vyšší, a tudíž roste i riziko nehody," uzavřel ředitel odboru likvidací pojistných událostí ČSOB Pojišťovny.
Naopak nejméně bourají řidiči v Karlovarském kraji. Relativně bezpečno je i na jihočeských a také plzeňských silnicích.