„Sloužící směna kromě jejího vedoucího neměla o tom, že se nejedná o ostrou akci, ale o cvičení, až do příjezdu na místo incidentu ani tušení. V ledové vodě se nacházela topící žena, která měla v náručí místo dítěte panenku" vysvětlil ředitel územního odboru Jičín Libor Zikeš a dodal, že takovéto typy zásahu patří k velmi náročným.

„V úterý zásah ztěžovaly i klimatické podmínky, kdy se teplota vzduchu pohybovala pod bodem mrazu. Zasahující hasič si musí na ledu počínat velmi obezřetně, aby se sám nestal tonoucím. Je důležité soustředit se nejen na záchranu osoby, ale i na vlastní bezpečí," upozornil ředitel. Zásah včetně výjezdu trval přibližně třicet minut, samotné vyproštění tonoucích pak zabralo okolo dvaceti minut.

Podle Zikeše tyto typy cvičení nejsou ničím neobvyklým. „V rámci nové strategie Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru České republiky musí každá stanice realizovat tři prověřovací a tři taktická cvičení. V našem celém okrese jich tedy bude dohromady osmnáct. Tento rok máme rovněž v plánu jedno cvičení integrovaného záchranného systému, do kterého se zapojí i složky okresu Trutnov. Jeho námětem by měla být záchrana osob z tunelu a místem nácviku bude pravděpodobně Nová Paka. Jedná se ale pouze o prvotní informace, které se mohou ještě změnit," zdůraznil zkušený hasič.

PRVNÍ POMOC

Pokud se pod člověkem propadne led, je důležité především nepanikařit. „Tonoucí v tu chvíli nemá moc variant. Nutné je snažit se zachytit nějakého kusu ledu, větví nebo jiných pevných částí, které má na dosah a pokusit se dostat z vody na led. Samozřejmě, že ne vždy se to podaří. Pak už mu zbývá volat o pomoc a doufat, že ho někdo uslyší," radí Libor Zikeš.