Strhnout volant, když do silnice vběhne zvíře, je podvědomá reakce. Na jedné straně ale hrozí srážka s protijedoucím autem, na druhé může číhat třeba strom. V každém případě jde o zdraví a vysokou finanční škodu.

Svou zkušenost už má mladá řidička, která se vyhýbala před třetí hodinou ranní zvěři na silnici v Karlovicích. „V pravotočivé zatáčce dostala s Fábií smyk, když se snažila vyhnout lišce. Přejela do protisměru a sjela mimo silnici, kde narazila do podezdívky domu. Nárazem byla odhozená zpět na silnici a pozadu sjela na druhou stranu, kde se auto samo zastavilo," přiblížil kolizi Petr Kmínek ze semilské policie. Výsledek? Zranění řidičky a škoda na autě 100 tisíc korun.

„Když dojde na srážku se stokilovým pašíkem, klidně může jít o život. A velkou paseku dokáže udělat i mnohem menší srna. Je ale těžké stanovit nějaký ideální postup. Pokud člověk zvíře vidí v předstihu, má čas něco vymyslet. Ale někdy jde o zlomky vteřiny a pak jsou reakce spíš reflexní. Někdy to vyjde, někdy může být úplně špatná a je víc škody než užitku," říká Oleg Dlouhý, majitel autoškoly v Petříkovicích u Trutnova.

Ale důležitá je především prevence. Zvláště v hornatém a lesnatém regionu Krkonoš a podhůří. „Měli bychom vědět, že na jaře a na podzim riziko srážky výrazně stoupá. V místech předpokládaného výskytu tak je lepší ztlumit světla a snížit rychlost. Ale důležitá je taky prevence, což u nás moc nefunguje. Chybí ploty kolem rychlostních komunikací," upozorňuje Oleg Dlouhý.

Přejet nebo se vyhnout?

Nehod s divokou zvěří je v Česku každoročně okolo deseti tisíc. Největší riziko přichází po ranním rozbřesku, kdy divoká zvěř hledá něco k snědku a je ve větším pohybu.

„Zažili jsme střet se srnou ve stokilometrové rychlosti na dálnici u Liberce. Skočila nám přímo před auto a rozplácla se na skle. Okamžitě nebylo nic vidět, řidič v daném okamžiku jen brzdil. To byla dobrá reakce a situaci se podařilo zvládnout. Ale bylo to za 50 tisíc škody," vzpomněl na kolizi majitel autoškoly a dlouholetý učitel Oleg Dlouhý z Petříkovic u Trutnova.  Když řidič náhle před sebou spatří srnu, kance nebo jiné podobné zvíře, je lepší zvolit náraz než se snažit vyhnout, radí p sérii testů německý autoklub ADAC. Lehčeji se to řekne než udělá, ale podobný závěr vychází i ze dvou nehod, které se během dvou dnů staly koncem srpna na Semilsku.

Řidiči Citroenu Berlingo mezi obcemi Proseč a Smrčí vběhlo do cesty prase. „Muž za volantem se lekl, strhl řízení, vyjel mimo komunikaci a přerazil strom. Řidič utrpěl zranění, prase v klidu zmizelo," popsal incident Petr Kmínek ze semilské policie.

Když ale řidiči BMW v Kořenově vběhla přímo před auto srna, ten nestihl zabrdit a nárazem ji usmrtil. Sám ale zůstal nezraněn a škoda byla vyčíslena na 3 tisíce korun.