Obyvatelé čtyř ulic zůstali „na suchu“ kvůli dvoumetrové prasklině hlavního řadu. Vodu jim dodávala cisterna.

„Prasklo vlastně to nejsilnější, co pod zemí v Hořicích máme, hlavní vodovní řad,“ řekl Deníku starosta Hořic Ivan Doležal. Podle něj je prasklina na potrubí delší než dva metry.

Zatopené prostory odčerpávali hasiči

Bez vody se tedy nachází část hlavní ulice Husovy, dále ulice Pelikánova, Wagnerova a Zborovská a občané jsou zásobováni z cisterny. Tu pravidelně ohlašují městští policisté. Zatopené prostory blízkého rodinného domu museli navíc odčerpávat hasiči. „Zhruba hodinu zasahovala profesionální hořická jednotka u zatopeného sklepa a garáže za pomoci speciálního čerpadla,“ vysvětlila tisková mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Oprava vyjde minimálně na desítky tisíc korun a navíc je komplikovaná. Staré potrubí má totiž jiné rozměry, než se vyrábí nyní, takže bylo nutné dovézt materiál až z Prahy. Potvrdila to slova ředitele Vodohospodářské společnosti Jičín, které prasklé sítě patří, Václava Matuly: „Museli jsme sehnat zvláštní spojku. Ta na jedné straně pasuje na staré potrubí a na straně druhé na nové,“ vysvětlil s tím, že poruchu pravděpodobně nezpůsobilo samotné stáří zařízení. To bývá maximálně stabilizováno dlouhodobým umístěním. Na vině bývají nejčastěji stavba v okolí komunikace, pohyb podloží, ale i počasí.