Řidičům kamionů a nákladních aut policie loni věnovala zvýšenou pozornost. „V minulém roce jsme velmi zintenzivnili kontroly, které se týkají technického stavu, dodržování pravidel jízdy, ale i přestávek a dalších věcí, které spadají do kategorie dodržování takzvaných sociálních předpisů," řekl ředitel královéhradecké krajské policie Martin Červíček.

Namísto na silnici koukali do novin

Loni policisté při kontrolách na dálnici D11 poprvé použili autobus, díky němuž viděli do kabin nákladních aut, a mohli tak zjistit, do jaké míry se řidič věnují nebo nevěnují jízdě. Kromě telefonujících a nepřipoutaných šoférů policisté viděli a natočili i řidiče, kteří si četli noviny nebo sledovali filmy. Kamera odhalila i borce, kteří špatné počasí a hustý déšť nepovažovali za důvod, aby   sundali nohy z palubní desky.

„Jako velmi riskantní vyhodnotili policisté například chování řidiče, který si za jízdy četl z mapy rozložené na volantu," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Například v září při celodenní akci zadokumentovali policisté na dálnici D11 přestupky 15 řidičů nákladních vozidel, kterým uložili blokové pokuty v celkové výši 7700 korun.

Podle mluvčí se při natáčení z autobusu opakovaně potvrdilo, že tento způsob kontroly řidičů, kteří se domnívají, že v kabině kamionu jsou skrytí a nepostižitelní, má smysl a policisté v něm rozhodně budou pokračovat.

Podle celorepublikových policejních statistik v loňském roce způsobili nehody nejčastěji řidiči, kteří se plně nevěnovali  řízení vozidla. „Je to bohužel fenomén dnešní doby," konstatoval šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Policie loni kontrolovala také technický stav nákladních aut či jejich váhu. Při vážení nákladních aut se ukázalo, že povolené hodnoty překročila téměř čtvrtina z nich.

Řidiči platili pokuty i kauceV roce 2015 zkontrolovali dopravní policisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje v oblasti dodržování sociálních předpisů v dopravě celkem 1553 vozidel. V 207 případech zjistili porušení těchto předpisů a řidičům za ně uložili blokové pokuty. V 57 případech byla řidičům vozidel uložena kauce dle zákona o silniční dopravě v celkové částce téměř milion korun.

Objevili zařízení ovlivňující tachografO tom, že se kontrola nákladních aut vyplatí, svědčí i začátek letošního roku, kdy dopravní policisté zachytili na Rychnovsku vozidlo se zařízením, díky němuž řidič dokázal během jízdy vyřadit tachograf z provozu a zfalšovat tak dobu jízdy a dodržování povinných přestávek. Policisté takový případ v hradeckém kraji zaznamenali poprvé„Domníváme se, že by se nemuselo jednat o ojedinělý případ," uvedli.