„Houbaři bohužel často do lesa vjíždí svými automobily. V tomto ohledu spolupracujeme s lesníky. Lidé by si měli uvědomit, že ze zákona o lesích zde platí zákaz vjezdu a parkování. Měli by své vozy raději nechat na místech, kde mohou parkovat a do lesa dojít pěšky," uvedl Udo Ertner, mluvčí trutnovské policie.

Problémy s neukázněnými řidiči mají také na Chrudimsku. „Občas nám někdo zavolá, že v lese parkuje vůz. Vše jsme zatím vyřešili vždy na místě domluvou nebo pokutou. Víc případů je na Hlinecku a Chrastecku," potvrdil Jiří Tesař, mluvčí chrudimské policie.

Jezdí až do lesa

Větši provoz v lesích se nelíbí ani starousedlíkům, kteří řidičům nemohou přijít na jméno. „Na houby teď ani nechodím, nebo jen hodně brzo ráno, v lese to totiž přes den vypadá jak na Václaváku. A ti měšťáci maj ještě tu drzost autem najet až doprostřed lesa. Jsou líní ujít pár kroků. Kam se vytratila poetika houbaření?" rozčiluje se pětašedesátiletý vášnivý houbař Karel Rozinek z Chrudimska.

V lesích kolem Hradce Králové je situace klidnější. Lesníci se snaží lidem vyjít vstříc. „Nabídli jsme návštěvníkům lesa odstavné parkoviště a posunuli některé závory, aby se pár aut vešlo před ně. Stejně nám ale někteří blokují závory a cesty, což mě mrzí. Po lese se pohybuje městská policie, takže si většina lidí nedovolí uvnitř jezdit," nastínil řešení problému Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové.

Naopak ukázněné houbaře mají na Jičínsku. „U nás se chovají slušně a do lesa nevjíždějí," řekla Hana Klečalová, mluvčí jičínské policie.

S problémem parkujících aut v lese či u něj jde ruku v ruce jiný. „Lidé často ve vozech nechávají cenné věci či tašky, které lákají zloděje. Těm stačí pár sekund na rozbití okénka a vykradení interiéru. Prosíme všechny, aby si dávali pozor," zakončil Udo Ertner.