V úterý došlo u Opatovic nad Labem k vážné dopravní nehodě. Kamion zachytil kolo a usmrtil patnáctiletého chlapce, který vyjel z vedlejší komunikace přímo na hlavní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.

„Určitě se začátkem jarního počasí je zejména pro rodiče vhodné zopakovat s mladšími dětmi pravidla bezpečnosti silničního provozu a promluvit si o možných rizicích,“ nabádá Anna Štegnerová, mluvčí svitavské policie.

„Všem, kdo vyrážejí na kolech na silnice, pak doporučujeme po zimě zkontrolovat jejich technický stav a povinnou výbavu, jako jsou odrazka, funkční zvonek, přední a zadní světla a podobně. U všech, kdo se pohybují po silnicích pak také doporučujeme v rámci možností obohatit oblečení o nějaký reflexní prvek. To znovu platí obzvlášť u dětí. Připomínáme také ochranné pomůcky. Pro děti do osmnácti let je přilba na kole přímo povinná. Přilbu ale doporučujeme všem cyklistům nebo bruslařům, protože v případě nehody pomáhá velmi výrazně snižovat riziko poranění hlavy,“ nabádá Štegnerová.

Nejen cyklisté a bruslaři ale musejí s příchodem jara zbystřit pozornost. Na pozoru se musí mít také řidiči.

„Každý řidič by měl počítat s tím, že na silnicích se začnou ve zvýšené míře pohybovat cyklisté nebo bruslaři a měl by tomu také přizpůsobit styl jízdy. Na místě je ale určitě i vzájemná ohleduplnost a tolerance,“ vzkazuje Štegnerová.