Nebyl jediný, kdo o víkendu vyjel na silnici pod vlivem. "O uplynulém víkendu měli královéhradečtí policisté opět napilno, nesl se totiž ve znamení omamných látek za volantem. Od pátku do neděle zadokumentovali osm řidičů pod vlivem alkoholu a jednoho řidiče pod vlivem drog. Šest z devíti hříšníků při své jízdě havarovalo," uvedla mluvčí krajských policistů Lucie Konečná.

Perné chvíle zažil také devětadvacetiletý řidič v neděli večer u Kopidlna. Podle dosavadního vyšetřování zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy, vyjel vpravo na krajnici a následně na vjezd na lesní cestu. Zde narazil do závory a sloupku takovou rychlostí, že se auto převrátilo na střechu. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku a zjistili 1,45 promile. Alkohol ale nebyl mladíkovým jediným proviněním. Následnou lustrací policisté zjistili, že má zákaz řízení motorových vozidel až do března 2023.

I přes zákaz řízení až do února 2022 sedl za volant také muž v Polici nad Metují. Rekordmanem se ale stal jednadvacetiletý řidič, který se v neděli v Hradci Králové vydal na silnici na elektrokoloběžce s 2,3 promile alkoholu v dechu. Mladík po cestě zatím nezjištěným způsobem upadl na vozovku.

Podle policistů je důležité si uvědomit, že každý jezdec na kole, koloběžce nebo elektrokoloběžce se stává řidičem. Nemá tedy co dělat na chodníku, musí se pohybovat v pruzích vyhrazených pro jízdní kola a platí pro něj nulová tolerance alkoholu a návykových látek v krvi.

V případě, že se řidič pod vlivem alkoholu nebo drog stane účastníkem nehody, nese za ni automaticky zodpovědnost, i v případě, že ji fakticky způsobil někdo jiný. "Riskuje tak ztrátu papírů, body, vysokou pokutu, ale také zákaz řízení a pobyt ve vězení," vzkázala Majerová řidičům v pokušení vyjet na silnici pod vlivem. Pokutu 25-50 tisíc a zákaz řízení hrozí také za odmítnutí dechové zkoušky.

Letní víkendy lákají k posezení u alkoholického drinku. Podle policistů ale i ti nejlepší řidiči pod vlivem ztrácejí schopnost správně posoudit situaci. "Alkohol významně ovlivňuje vnímání. Narušuje schopnost koordinace, rovnováhy a odhadu vzdálenosti. Člověk reaguje se zpožděním a neadekvátně. Účinkem alkoholu se zmenšuje zorné pole, což má za následek tunelové vidění. Alkohol odbourává zábrany a tak se z tichých, plachých lidí stávají bouřliváci. A z opatrných řidičů závodníci," vysvětlila mluvčí policie Eliška Majerová. Varování platí podle policistů také pro ty, kteří se nechají zlákat k jízdě s opilým řidičem. "Někdy je těžké říct ne, ale tady jde o život. S 1 až 1,4 promile je riziko havárie 37 krát vyšší. Při více než 1,5 promile alkoholu v krvi se riziko zvyšuje až 128 krát," uvedla Majerová.

Za tři víkendové dny řešili policisté v Královéhradeckém kraji celkem 44 dopravních nehod, u devíti z nich prokázali přítomnost omamné látky v krvi řidiče.