Nehoda opilé řidičky v Kopidlně.V Husově ulici se zřejmě plně nevěnovala řízení vozidla, vyjela vpravo mimo jízdní pruh, kde narazila do zaparkovaného vozidla Avia a poté, aniž by zastavila, pokračovala v jízdě dál.

Daleko se ale nedostala. Na nedaleké křižovatce ji totiž zastavila policejní hlídka. Řidička se podrobila dechové zkoušce na alkohol, která u ní prokázala 2,73 promile alkoholu.

Z tohoto důvodu si žena vyslechla ve zkráceném přípravné řízení podezření z přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky a dále maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, neboť má od 19. prosince pozastaveno Magistrátem hlavního města Prahy řidičské oprávnění.

Silniční kontrola
V pondělí 25. ledna ráno kontrolovala policejní hlídka v Jičíně v Hradecké ulici osobní vozidlo Volkswagen Golf Variant, které řídil čtyřiadvacetiletý mladík. Během kontroly policisté zjistili, že má několik zákazu řízení motorových vozidel, kdy poslední z nich mu vyprší až v roce 2017. Řidič si ještě téhož dne vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Víkendové zpravodajství
Uplynulý víkend byl na Jičínsku z pohledu policistů relativně klidný.
V pátek 22. ledna odpoledne zamířili jičínští policisté do ulice U Stadionu, kde měl starší muž slovně urážet ženu, která zde venčila své dvě feny. Prý na ně hulákala tak, že muži nevydržel, vyšel na balkón a napomenul ji. Ona mu údajně „oplatila stejnou mincí" a nelichotivě ho nazvala. Případ šetří policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Jičínští policisté pátrají po nepoctivém nálezci, který našel na přesně nezjištěném místě v ulici Na Jihu nebo v Kollárově ulici mobilní telefon Samsung 19505 Galaxy a tento si zřejmě ponechal. Majitel, který telefon marně hledal, vyčíslil jeho hodnotu na 4.900 korun. Případ šetří policisté jako přestupek proti majetku.

Po šestnácté hodině se obrátil na policii majitel rekreační chalupy v Kacákově Lhotě, kterému se nelíbilo, že na chalupu zavítala jeho bývalá žena s neznámým mužem a domáhala se vstupu dovnitř. Policisté následně zjistili, že žena má stejná práva k chalupě jako její bývalý manžel, neboť nejsou majetkově vypořádáni. Poté co žena chalupu zkontrolovala, zase odjela.

Ve večerních hodinách vyjeli novopačtí policisté do Vrchoviny, kde došlo k vloupání do garáže. Neznámý pachatel uvnitř odcizil motorovou pilu Husqvarna 235 v hodnotě 4 tisíce korun. Případ šetří policisté jako přečin porušování domovní svobody, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

V sobotu 23. ledna dopoledne kontrolovala policejní hlídka v Hořicích v Husově ulici osobní vozidlo Mercedes Benz, které řídil čtyřiatřicetiletý muž. Provedená dechová zkouška by negativní, což se ovšem nedá říci o testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na cannabis. Z tohoto důvodu se řidič musel rozloučit se svým řidičským průkazem a navíc mu za jízdu pod vlivem drog hrozí ve správním řízení vysoká pokuta a několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel.

Po jedenácté hodině dopolední zamířili kopidlenští policisté do jedné z ubytoven, kde měl opilý muž obtěžovat svoji bývalou přítelkyni. Údajně měl bouchat na okna a přitom ji měl častovat nevybíravými výrazy. Po příjezdu hlídky už byl na místě klid. Muž prý jen lehce ťukal na okno, když mu žena neotevřela, tak více nenaléhal. Věc policisté na místě vyřídili domluvou.

Horké chvíli zažil před polednem řidič kamionu, který uvízl na železničním přejezdu v Kněžnicích. Byl totiž silně namrzlý a nedal se přejet. Jeden z projíždějících řidičů okamžitě vše oznámil na linku 158. Policisté následně zjistili, že vlaky po uvedené trati o víkendu nejezdí. Řidiči se nakonec podařilo ledovou krustu překonat a koleje přejet.

Před čtrnáctou hodinou se obrátila na policii žena ze Sobotky s tím, že k ní domů „lezou" dva muži a ona je v bytě nechce. Hlídka oznámení prověřila a přitom zjistila, že se již muži na místě nenacházejí, protože žena volala s několikahodinových zpožděním. Z tohoto důvodu ji poučili, aby příště věc oznámila hned.

Po dvacáté hodině oznámilo na linku 158 několik motoristů, že se na čtyřpruhu u Úlibic pohybuje opilá cyklistka, která se každou chvíli válí i s kolem po silnici. Vzhledem k nepříznivému počasí, které doprovázelo silné sněžení, to byl doslova hazard se životem. Policisté okamžitě vyjeli na místo, ale žádnou cyklistku v daném úseku ani v přilehlých příkopech nenašli.

V noci si stěžoval muž z Miletína na svoji sestru, která mu měla pálit dřevo. Dle jeho slov ho zcizovala, tedy kradla a on žádal, aby věc vyšetřili policisté. Ti následně zjistili, že jeho sestra zdědila po zesnulé matce byt, ke které náležela i kůlna plná dřeva. Dřevo ale prý pro matku připravoval on, tudíž je zcela logické, že je jeho a nechce, aby s ním sestra jakkoliv nakládala. Muž nakonec od policistů požadoval právní radu, jak má ve věci postupovat. Vzhledem k tomu, že muži zákona neposkytují právní rady, odkázali ho na občanskoprávní řízení.

V neděli 24. ledna se nad ránem strkali v Libáni před jednou z heren dva opilí muži, kteří si vzájemně způsobili oděrky v obličeji. Oba byli nakonec převezeni na ošetření do nemocnice. Ještě předtím je policisté poučili, aby se po vyšetření a vystřízlivění dostavili na policejní služebnu. Tam ale nakonec nedorazili.

Po třetí hodině ranní přijali policisté oznámení o pohřešovaném muži, který odešel z oslavy v Podhorním Újezdu a nepodal o sobě žádnou zprávu. Policisté zjistili, že se na oslavě nepohodl se svojí známou a odešel neznámo kam. I když se ho snažili telefonicky kontaktovat, muž hovor nepřijal. Nakonec ho policisté vypátrali v jeho kanceláři v Hořicích. Na dotaz, proč nezvedal telefon, uvedl, že byl unavený. Nutno zdůraznit, že muž svých chování zbytečně zaměstnal několik policejních hlídek a přitom stačilo jen zvednout telefon a říct, že je v pořádku.

V ranních hodinách došlo v Jičíně v Butovské ulici k fyzickému napadení mezi opilými partnery. Naštěstí ani jeden z nich nebyl zraněn a případ šetří policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Před jedenáctou hodinou dopolední měl ležet na silnici mezi Kbelnicí a Jinolicemi plast z kamionu. Hlídka úsek zkontrolovala, ale žádnou překážku na silnici nenašla.

V podvečerních hodinách asistovali hořičtí policisté při otevření bytu v Riegrově ulici, který si seniorka nedopatřením zabouchla. Na místo vyjeli hasiči, kteří následně byt otevřeli.

Po devatenácté hodině natankoval u benzínové čerpací stanice v Robousích řidič do vozidla Mercedes naftu v hodnotě 2.307 korun a poté měl bez zaplacení ujet. Hlídka oznámení prověřila a přitom zjistila, že vše bylo trochu jinak. Řidič poté co natankoval, odešel do prodejny, kde si u pokladny zakoupil dálniční známku a nemrznoucí směs. Zboží uhradil platební kartou a odjel. Až po jeho odjezdu si obsluha uvědomila, že mu zapomněla připočítat odebranou naftu. Policisté následně řidiče telefonicky kontaktovali, kdy uvedl, že se s obsluhou domluví a pohonné hmoty uhradí.

por. Hana Klečalová