K jedné vážné dopravní nehodě došlo o víkendu na Jičínsku. V sobotu v devět hodin večer na silnici III. třídy od obce Rohoznice směrem na obec Jeníkov jela padesátiletá žena na elektrokole.

"Podle prvotních informací se žena zřejmě plně nevěnovala řízení a vjela do protisměru, kde i s elektrokolem spadla do silničního příkopu. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že žena měla před jízdou pozřít alkohol, jelikož nebyla schopna s ohledem na svá zranění provést dechovou zkoušku, byl vyžádán odběr krve v nemocnici. Naštěstí měla žena na hlavě přilbu, byla řádně osvětlena a měla i reflexní vestu," uvedla policejní mluvčí Lucie Konečná.

S jarem se opět navrátila sezóna cyklistů, proto je budeme v silničním provozu potkávat opět stále častěji. Ti společně s chodci a motocyklisty patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. "Nejsou chráněni deformačními zónami, bezpečnostními pásy a dalšími prvky pasivní bezpečnosti, tak jako vozidla. To vše bychom měli proto vést v patrnosti a přizpůsobit těmto faktům styl jízdy," dodala Konečná.

close Nehoda na elektrokole info Zdroj: Policie ČR zoom_in Nehoda na elektrokole u Rohoznice Policie k nehodě vydala rovněž důrazné varování:

Tento dopravní prostředek využívají v čím dál větší míře zejména senioři nebo fyzicky méně zdatní jezdci. Ovšem ani na elektrokole se rozhodně nevyplatí podceňovat bezpečnostní prvky, zejména pak cyklistickou přilbu, která dokáže ochránit hlavu jak mladých, tak i dříve narozených jezdců. Také je nutné naučit se tato kola bezpečně ovládat.  

Přestože povinná výbava pamatuje na prvky, které cyklistu činí pro okolí pokud možno co nejviditelnějším (odrazky, světlomety, a další), každý další byť nepovinný reflexní prvek, který využije, zvyšuje jeho bezpečnost. Trh nabízí širokou škálu zboží z reflexního materiálu, ať to jsou např. batohy nebo potahy na batohy, reflexní pásky, šátky, a mnoho dalších. Navíc sportovní oblečení v dnešní době je reflexními prvky hojně opatřeno.

V neposlední řadě je třeba ovšem připomenout, že je na ně pohlíženo jako na řidiče a také oni se musí plně věnovat řízení a nesmí v silničním provozu jezdit pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.