"Čekali jsme před zavřenými závorami a najednou jsem slyšela hrozné rány. Koukla jsem do zpětného zrcátka a to už na nás letěla dodávka, která stála za námi," uvedla Jaroslava Šedivá, jedna z přímých účastnic hromadného karambolu.

Podle prvních informací nehodu způsobil řidič kamiónu, který se zřejmě nevěnoval plně řízení, narazil do kůlny a přitom doslova hrnul stojící auta před sebou. "Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo. Já včetně mých dvou dětí jsme vyvázli bez zranění," potvrdila Jaroslava Šedivá.

Policie až teprve ve čtvrtek po poledni upřesnila, jak ke karambolu zřejmě došlo. A potvrdila, že řetězovou reakci spustil šofér nákladního Iveca s přívěsem, který jel ve směru od Jičína na Hořice a nevěnoval se přitom plně řízení auta. Měl přehlédnout stojící Seat Toledo, které řídila dvaadvacetiletá žena. "Po nárazu byl Seat Toledo odhozen do stojící Škody Octavia, a dále do kovových vrat a betonového sloupku. Octavia, ve které v tu dobu seděl třicetiletý řidič společně s třicetiletou spolujezdkyní a svojí roční dcerou, bylo nárazem odhozeno do stojícího VW Golf, a to následně do stojícího Fiatu Scudo, který vrazil do stojícího vozidla VW LT," upřesnil policejní mluvčí Aleš Brendl.

V areálu průmyslových podniků v Libuni způsobil požár milionové škody.
V areálu průmyslových podniků v Libuni způsobil požár milionové škody

Tím však řetězová reakce neskončila. Volkswagen LT byl totiž odmrštěný do stojící Dacie Duster, a ta nakonec vrazila do vozu Jeep, který ale z místa nehody ujel. "Při dopravní nehodě se lehce zranily dvě spolujezdkyně z Fiatu Scudo a Škody Octavia. Ženy skončily v péči lékařů v Oblastní nemocnici v Jičíně, odkud byly následně propuštěny. Ke zranění dalších osob nedošlo," sdělil Brendl.

Alkohol u řidičů, kteří se přimotali do neobvyklé nehody, vyloučila policie dechovou zkouškou. Tedy kromě šoféra, který ujel. V průšvihu je řidič Iveca. Nejenže bouračku zavinil, ale jak se ukázalo, řídil zdrogovaný. Test na místě ukázal na látku Amphetamines/Methamphetamines. Lékařské vyšetření ale viník odmítl. "Policistům rovněž nepředložil ke kontrole řidičský průkaz, a to z důvodu jeho zadržení. Před několika dny měl totiž stejně jako v tomto případě řídit pod vlivem omamných a psychotropních látek," zdůraznil Aleš Brendl.

Ilustrační foto.
Do kulturních stánků vloží Jičín a Nová Paka téměř dvě stě milionů

Celková škoda je předběžně vyčíslena na více než 575 tisíc korun. "Přesná příčina dopravní nehody a míra zavinění je předmětem dalšího šetření jičínských dopravních policistů," dodal Aleš Brendl.

Zásah byl kvůli většímu množství havarovaných vozidel náročný zejména časově. "Jednotka byla na místě téměř čtyři hodiny. Hasiči prováděli protipožární opatření a pomohli s naložením havarovaných vozidel na odtahovou službu," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Vrtulník zachraňoval bruslaře na Rozkoši
Pod dvěma bruslaři se na Rozkoši propadl led