Od začátku letošního roku policisté v regionu řešili 598 dopravních nehod, z nichž v 165 případech se jednalo o střet se zvěří. Na silnicích přitom zemřely dvě osoby. Vloni za stejné období to bylo 564 nehod, z nichž bylo 138 srážek s divočáky, vysokou i daňkem. Smrt na silnicích našlo sedm lidí. Za rok 2016 došlo k 515 nehodám (127 střetů se zvěří), při nichž zemřelo šest lidí. Srážky se zvěří často provází zranění. K vážné nehodě došlo v září na silnici I/32 u Budčevse.

„Čtyřiatřicetiletý řidič motocyklu Honda jel se svojí čtyřicetiletou spolujezdkyní od Kopidlna na Poděbrady. V přímém zalesněném úseku mu náhle vběhl do jízdní dráhy daněk. Řidič nestihl zareagovat a došlo ke střetu,“ popisuje srážku tiskový mluvčí policie Aleš Brendl. Výsledek by děsivý. Posádka motocyklu utrpěla těžká zranění a zvíře střet nepřežilo. Řidiči by měli v rizikových místech jezdit opravdu obezřetně.

Policisté upozorňují, že ke srážkám dochází nejčastěji za svítání nebo soumraku. V místech, kde se předpokládá výskyt zvěře bychom měli snížit rychlost a kontrolovat okraj vozovky. Pokud zaregistrujeme pohyb, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.

„Rizikové je období páření vysoké, ke kterému dochází od října do prosince,“ upozorňuje na aktuální nebezpečí Brendl. Pokud již k nehodě se zvířetem došlo, řidič by měl rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník. Jedná-li se o střet s velkým zvířetem, přivolat policii. „Nesnažte se poraněné zvíře odklízet sami, může vám způsobit zranění. Srážka se zvěří se musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení takovéhoto střetu policii se o tento úkon postarají sami policisté,“ upozorňuje tiskový mluvčí. Brzdu bychom měli mít v pohotovosti v zalesněném Babáku, mezi Úlibicemi a Konecchlumím nebo u Kopidlna v Budčevsi.

Další příčinou nehod je nepřiměřená rychlost. Na Jičínsku je několik úseků, kde by řidič měli jezdit se zvýšenou opatrností. Jde o hlavní tah na Krkonoše, silnici I/16. Nebezpečný je výjezd na jedničku od Lužan i odbočování do Dřevěnice. K častým nehodám dochází na kruhové křižovatce u Úlibic a navazujícím čtyřpruhu. Rizikovým úsekem je silnice I/35 na Hradec Králové při odbočování na Holovousy.

Hustý provoz je rovněž na I/32 směrem na Kopidlno. K častým nehodám dochází i na trojce u Žeretic nebo na silnici druhé třídy 284 z Nové Paky na Bělou u Pecky.