„Nejčastějším prohřeškem u kontrolovaných řidičů je nedodržování bezpečnostních přestávek při řízení vozidla  Za tato porušení celníci vybrali na kaucích od dopravců 930 000 korun," potvrdila Martina Kolinská , tisková mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj.

Tato suma vzešla z 931 kontrol, které celníci zvládli 
v kraji od začátku roku. Problémy byly nalezeny ve sto patnácti případech.

Celková částka vybraná na pokutách se přehoupla přes milion korun, zbývající finance dopadají na absenci mezinárodních přepravních povolení a nedodržení podmínek úmluvy o přepravě nebezpečných nákladů .

V porovnání s rokem 2014 (za stejné období) vybrali na kaucích v tomto roce hlídky mobilního dohledu o 625 000 korun více (celkem 1 050 000 korun).

„Vzrůstající počet pozitivních případů celníci přisuzují zejména snaze dopravců obcházet předpisy a ušetřit jak personální, tak finanční zdroje," řekla Kolinská.

Výjimkou není případ jízdy dvoučlenné osádky vozidla, která používala jenom jednu kontrolní kartu nebo případ polského řidiče, který kontrolní kotouče se záznamy jízdy znehodnotil a ukryl v igelitové tašce s odpadem. Hlídce celníků tvrdil, že si nepamatuje, kam je založil. Jenže oni je našli.