To dokládá také první letošní tragická nehoda motocyklisty na východočeských silnicích, která se stala v sobotu 13. dubna. „Na silnici I/35 v katastru obce Svitavy došlo k vážné dopravní nehodě. V mírné pravotočivé zatáčce ve směru od Litomyšle na Koclířov se střetl motocyklu s osobním vozidlem," uvedla svitavská policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Z nemocnice přišla smutná zpráva

Muž po střetu s autem utrpěl zranění, která si vyžádala letecký transport do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Po několika hodinách motocyklista zemřel.

A nehod, ve kterých hrají roli motorky, se stoupající venkovní teplotou přibývá. Na silnici mezi Sečí a Kovářovem se v neděli odpoledne střetl motorkář s osobním vozem. On i řidička auta byli převezeni do nemocnice.

Další havárie na sebe nenechala dlouho čekat. „V neděli v podvečer došlo k havárii na silnici z Vojic na Chomutice u Hořic. Jednapadesátiletý muž zůstal při vědomí ležet mimo vozovku a stěžoval si na bolestivost v oblasti zad. Na místo nehody k muži s podezřením na poranění páteře vzlétl vrtulník. Záchranáři ho předali v traumatologickém centru Fakultní nemocnice v Hradci Králové," uvedl mluvčí královéhradeckých záchranářů Tomáš Ježek.

Silné motorky „vévodí" statistikám

Z policejních statistik vyplývá, že nehody „přitahují" zejména majitelé silných strojů.

„U mopedů a motocyklů do 50 kubických centimetrů se v Pardubickém kraji jedná o jednotky nehod ročně, u silnějších strojů to bývají desítky," upozornila pardubická policejní mluvčí Jitka Vavřinová.

Trend potvrzují také čísla z Královéhradeckého kraje. Například v roce 2012 tu došlo k desítce nehod mopedů, devíti nehodám „malých" motocyklů a 84 nehodám silných motocyklů.

Podle východočeských policejních statistik dochází k vyššímu počtu havárií mužů a žen na rychlých strojích na komunikacích Královéhradeckého kraje. „Máme tu dálnici, po které se prohánějí majitelé silných motorek, a také více silnic první třídy, které využívají," vysvětlila nepoměr mezi počty nehod v regionu královéhradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Nehody milovníků rychlých kol

PARDUBICKÝ KRAJ

V roce 2011 došlo k 76 dopravním nehodám, kterých se účastnili motocyklisté. Jedna z nich měla tragické následky.

Loni při 74 nehodách zemřelo pět milovníků jízdy po dvou kolech.

Už za první tři měsíce letošního roku havarovalo na silnicích Pardubického kraje pět motorkářů.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

V roce 2011 došlo na silnicích Královéhradeckého kraje k 104 nehodám, kterých se účastnili motorkáři. Dvě byly smrtelné.

Loni se stalo 93 nehod motocyklistů, při kterých jich pět zemřelo.

Za první čtvrtletí se navzdory počasí, které jízdě na rychlých strojích nenahrávalo, přihodilo šest havárií.