Nejvíc foukalo 
na Pardubicku

„Zatímco v Královéhradeckém kraji se silný vítr prohnal hlavně Hradeckem, v Pardubickém kraji zasáhl většinu území," řekl Deníku Dušan Čičman z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V Pardubickém kraji měl vítr navíc větší sílu, protože jeho rychlost přesáhla 88 kilometrů v hodině, zatímco na Hradecku to bylo  81 kilometrů. V obou krajích však podle Beaufortovy stupnice dosáhl vítr síly vichřice.

Větrné poryvy naštěstí netrvaly dlouho. „Foukalo asi hodinu a půl až dvě hodiny," upřesnil meteorolog.

Větve padaly na silnice i na vedení

V Pardubickém kraji hasiči  odstraňovali škody po vichřici až do rána.  „Vyjížděli od 19 hodin do sedmé hodiny ranní ke čtyřiceti událostem," informovala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Nejvíce výjezdů měli hasiči na Pardubicku, kde zasahovali celkem osmnáctkrát. Na Orlickoústecku zaznamenali celkem deset výjezdů, na Chrudimsku devět a na Svitavsku tři výjezdy.

Podle mluvčí jednotky hlavně odstraňovaly popadané stromy a větve na silnicích nebo na drátech elektrického vedení.

„Hasiči Královéhradeckého kraje se během včerejšího večera nezastavili a až do pozdních nočních hodin zasahovali téměř u 40 událostí v souvislosti se silným větrem," sdělila mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Nejvíce práce měli na Hradecku. Od 20 hodin do půlnoci odstraňovali vyvrácené stromy, které zablokovaly silnice v Novém Bydžově, Zachrašťanech, Kosičkách, Myštěvsi, Novém Městě, Chlumci nad Cidlinou, Dohalicích, Černilově nebo Písku. Locheničtí hasiči pomáhali řidiči kamionu, kterému silný nárazový vítr vyvrátil návěs, takže zůstal nakloněný nad příkopem na hlavní silnici.

Vítr zkomplikoval přípravy dožínek

V Hradci Králové silný vítr poškodil střechu novostavby domu pro seniory a zkomplikoval život pořadatelům krajských dožínek. „Pobořil a rozházel nám všechny stánky připravené u koupaliště Flošna." řekla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová. Na místo museli přijet zaměstnanci krajského úřadu a hasiči. „Pracovali tam od půlnoci, aby ráno bylo všechno v pořádku," dodala mluvčí.

Na Jičínsku hasiči od půl desáté večer do půlnoci odstraňovali tři stromy, které spadly a zablokovaly silnice u obcí Kal a  Staré Místo a v Riegrově ulici  v Hořicích. Vichřice napáchala škody také na Rychnovsku, Trutnovsku a Náchodsku.

Silný vítr přinesl i výrazné ochlazení. „Oproti čtvrtku spadla teplota o 11 stupňů," řekl Dušan Čičman.