Jsou způsobeny zejména nepřizpůsobením rychlosti vozidla za snížené viditelnosti a kluzkému povrchu vozovky. Srnčí zvěř je seskupená do tlup, a proto může přecházet vozovku hned několik kusů. „Pokud řidič vidí přecházet jeden kus srnčího, je nutné vždy zpomalit, protože je vysoce pravděpodobné, že bude následovat další.
Pokud svítíme světly, je nutno rychle přepnout z dálkových na světla tlumená,” řekl Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. Řidiči by si měli být vědomi, že v zimním období je díky povětrnosti prodloužená brzdná dráha vozidel.
„Pokud budou řidiči jezdit jako divočáci a agresivně dosahovat maximální možné rychlosti bez respektování základních fyzikálních zákonů, nemohou se divit, že se občas s nějakou překážkou na vozovce setkají,” uvedl Šilha.
Střet automobilu s divočákem může vést k totální destrukci vozidla. „Na vozovce však může stát i nepozorné dítě, spadlý náklad, strom či odstavené auto. Ohleduplnost mějme tedy vždy na paměti nejenom kvůli volně žijící zvěři,” uzavřel Jiří Šilha.