Řidič osobního auta Citroën Picasso srazil zhruba v polovině přechodu pětiletého Tomáška, který šel v doprovodu své matky do mateřské školy. Viník z místa nehody ujel. 

„Jsme z celé události otřeseni. Nehodu viděli i Tomáškovi kamarádi ze školky. Byli vyděšeni,“ říká k nešťastné události učitelka Miroslava Švecová, která má Tomáška ve své třídě. Zkušená pedagožka dodává: „Auta zde jezdí rychle, to je jednoznačné. Je to bolavá otázka už řadu let. Prosazovali jsme instalaci zpomalovacích prvků, ale naše požadavky byly zamítnuty.“

Na nebezpečný přechod u základní školy upozorňoval Deník v minulém týdnu, kdy jsme se věnovali právě problematice přechodů v jičínském regionu.

Starosta Železnice Jiří Kazda potvrdil, že obec jedná s Policií ČR i správcem komunikace řadu let. „Protože jde o vozovku druhé třídy, není možné na ni umístit zpomalovací retardér. Požadovali jsme častější policejní dozor. Bylo nám však sděleno, že prevence měření je dostatečná ,“ uvedl Jiří Kazda.


Omezení


Přesto se radnici podařilo prosadit v daném úseku snížení rychlosti na třicet kilometrů, a to v pracovní dny v době od 7 do 15 hodin. Před čtyřmi lety byl zhruba 150 metrů od přechodu instalován měřič rychlosti. „Řidiči stejně značky nerespektují, jezdí rychle. Měřič zaznamenal vůz, který se řítil Železnicí 140kilometrovou rychlostí,“ konstatuje starosta. Přiznává, že v této chvíli není schopen sdělit, jaké další účinné kroky radnice podnikne.


Nehoda se stala před půl osmou, když matka a syn přecházeli přes přechod. „Když byli v polovině, přijelo ve směru od Lomnice nad Popelkou auto, které do chlapce přední částí narazilo a odhodilo ho zhruba dvanáct metrů daleko,“ řekla mluvčí jičínských policistů Hana Klečalová s tím, že podle výpovědí svědků se zřejmě jednalo o vůz Citroën Picasso modrozelené barvy.


Žádné zlomeniny


Zraněné dítě převezli záchranáři vrtulníkem do hradecké fakultní nemocnice. „Na to, co se mu stalo, je v dobrém stavu. Měl otřes mozku, ale naštěstí nemá nic zlomeného,“ řekl včera odpoledne mluvčí hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl.

Dodal, že je chlapec při vědomí a ještě nějakou dobu zůstane v nemocnici na pozorování. „Nemůžeme nic podcenit,“ uvedl Zdeněk Tušl.

Policisté žádají svědky, kteří by k uvedenému vozidlu, pravděpodobně Citröen C4 Picasso modrozelené nebo stříbrné barvy s poškozenou pravou přední částí, mohli podat jakoukoliv informaci.

„Mohou se hlásit na lince 158 nebo na telefonní číslo 974 533 101 ,“ řekla mluvčí Hana Klečalová.
Za přečiny ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci hrozí řidiči až pět let.