I tady platí, že je dobré kupovat ověřené zboží, které je opatřeno například řádným návodem k použití. Je určitě lepší si připlatit za ověřené zboží, než ušetřit pochybným nákupem a způsobit si vážný úraz.

„Na Silvestra sloužíme ve větším počtu lidí, abychom byli dobře připraveni na možné výjezdy. Utržených prstů v souvislosti s vítáním nového roku a užitím zábavní pyrotechniky však zásadně ubylo. Kutilové už rachejtle nevyrábějí sami doma,” uvedl ředitel hradecké záchranné služby Jiří Mašek. Lidé by však neměli přeceňovat své možnosti. „Měli by být opatrní, jedná se o nebezpečné věci, které pokud jsou v součinnosti s alkoholem a neopatrností, mohou způsobit vážné úrazy,” řekl Mašek.

Profesionál radí, jak na pyrotechniku

„Určitě je dobré nakupovat v zavedených obchodech, nikoli na tržnicích, protože tam výrobky mohou zvlhnout, což se neblaze podepisuje na jejich kvalitě při odpálení,” prozradil expert na zábavní pyrotechniku Tomáš Petrž.

Nejčastější chybou při užívání dělbuchů je, že lidé příliš neberou v potaz návod k použití. „Jsou i tací dobrodruzi, kteří jsou schopni pouštět rakety z ruky nebo zvolí špatný podklad k odpálení petardy,” přiblížil Petrž. Pokud si někdo koupí na oslavy rakety, měl by používat nějakou trubku, kterou je schopen pevně zafixovat. Jestliže se náhodou k zábavní pyrotechnice dostanou děti, může nastat problém.

„Děti se obecně méně bojí, a tak může snadněji dojít ke zranění. Zároveň je sortiment pro děti do 18 let velmi bohatý. Rachejtle mají sice menší a kratší efekt, za to jsou relativně bezpečné,” dodal Petrž.

V současné době je 90 procent výrobků zábavní pyrotechniky na náš trh dovezeno z Číny. „Rozpoznat rozdíl je těžké. Na první pohled vypadají všechny výrobky zcela totožně. Chce to zkušené oko. Protože jsou to výrobky balené do papíru, měl by každý sledovat jejich stav, než je koupí,” uzavřel Tomáš Petrž.

Zábavní pyrotechnika se v České republice dělí do čtyř tříd. První je například určená dětem a spadá do ní užívání sirek a zapalovačů.

Jan Odstrčil