"Mohu potvrdit, že se jedná o smrtelný úraz," uvedl velitel 43. výsadkového praporu v Chrudimi Zdeněk Kolář. "V těchto chvílích jsem mimo posádku, takže k tomu bližší informace nemám. Na místo byla přivolána republiková i vojenská policie, která celou záležitost bude vyšetřovat," doplnil Kolář s tím, že do doby, než bude celá událost prošetřena, nebudou k tragédii podávány žádné další informace.

Jak se Deníku podařilo zjistit, jednalo se o 30letého výsadkáře, který skákal z vrtulníku ve výšce 700 metrů. Vyšetřování určí, zda v tomto případě selhal lidský faktor nebo zda parašutistu zradila technika.

K neštěstí došlo jen asi padesát metrů od silnice, která spojuje Chrudim s nedalekou obcí Sobětuchy - Vrcha. Silnice je v těchto mmístech širší o jeden odstavný pruh, v něm začala několik minut po události zastavovat auta zvědavých řidičů.

Policisté kvůli tragédii uzavřeli část letiště a jeho okolí obehnali páskou, aby zamezili vstupu nepovolaných osob.

Ještě v osmnáct hodin byli na místě vyšetřovatelé této tragické události.

Ministryně poslala inspekci

Na letiště 43. výsadkového mechanizovaného praporu, kde po 15. hodině zahynul po pádu třicetiletý parašutista, se dostavil náčelník generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek. „ Jsem velice smutný, že došlo k tomuto smrtelnému zranění. Stalo se to při odpoledním seskoku v rámci provádění vojskových zkoušek padáků OBP 8008. Ustanovil jsem svou vyšetřující komisi, paní ministryně poslala do Chrudimi vlastní inspekci.

Byl to voják, který sloužil od roku 2005, bylo mu třicet let. V tuto chvíli se nedá říci, zda šlo o technickou závadu nebo lidské selhání,“ řekl Picek. Potvrdil, že parašutista zkoušel nový typ padáku.„Od prosince provádíme testování po stránce vojenské. Padák již prošel již provozními zkouškami. Nebyly žádné závady. Všichni vojáci, kteří absolvovali seskok, měli stejné padáky,“ dodal náčelník generálního štábu. Dodal, že pozůstalí budou informováni o smrti vojáka velitelem brigády. „Osobně míří k rodině,“ řekl.

O dalším vývoji vás budeme informovat. (ron, spa)