„Než vstoupíte na led, přesvědčte se o jeho síle a pevnosti," nabádá mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Podle hasičů je bezpečná síla ledu minimálně deset centimetrů – v takovém případě má namodralou barvu. Led však není všude stejný, u přítoků, odtoků a také tam, kde je například listí, bývá tenčí. „Zvýšené opatrnosti dbejte na ploše pokryté sněhem nebo kalužemi. Do ledu jsou často prosekány otvory nebo je zeslaben kvůli provzdušňování vody pro ryby. K těmto místům je lepší se vůbec nepřibližovat," varují hasiči. Pro příklad nemusí daleko –  minulý týden v Kovářově museli jeřábem vytahovat koně, který se propadl do místního rybníka.

Při záchraně sebe i jiných zachovejte klid
 - Pokud slyšíte praskání ledu, vraťte se  na břeh, případně si lehněte a pokuste se doplazit na břeh. Pokud to nejde, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc.
 - Jestliže se propadnete do vody, zachovejte klid. Snažte se dostat na hladinu, paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním se snažte dostat co nejdál na led a plazením na břeh.  Pokud se led stále propadá, zvolte jiný postup. Vyhlédněte si nejkratší cestu ke břehu a začněte si cestu prolamovat rukama.
 - Pokud se propadne někdo jiný, nepřibližujte se k němu vestoje, ale vkleče nebo plazením. Na pomoc si vezměte hokejku, větev, bundu, opasek nebo lano.