Jaké byly příčiny tragických nehod? Dvě auta narazila do stromu, jedno do zdi, další do železné závory, jiné auto vyjelo na silnici do protisměru a střetlo se s kamionem.

Černý čtvrtek

Nejhorším dnem uplynulého měsíce byl čtvrtek 23. června, kdy na silnicích přišli o život tři lidé. Dopoledne se u Janova nedaleko Litomyšle srazilo nákladní auto s osobním, které na silnici vjelo do protisměru. Řidič i spolujezdkyně byli na místě mrtví.

Z nákladního automobilu po nehodě vyteklo asi 400 litrů nafty. Frekventovaná silnice I/35 musela být kvůli odstraňování následků havárie téměř čtyři hodiny uzavřena.

Téhož dne narazil v Třebovicích na Orlickoústecku dvaašedesátiletý řidič vozu citroën do stromu.

„Hasiči museli z vozu vyprostit zaklíněného řidiče, který byl poté předán do péče zdravotníků. Zraněný měl být transportován do nemocnice vrtulníkem, ale vrtulník odletěl prázdný, řidič svému zranění podlehl," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Česko: 38 obětí
V Česku při červnových nehodách zahynulo podle předběžných policejních statistik 38 lidí, tedy o 15 méně než před rokem. Od začátku roku si havárie vyžádaly 230 životů, což je o 34 méně než ve stejném období loňského roku.
Nejtragičtějšími dny letošního šestého měsíce byly 18. a 27. červen. Na silnicích v těchto dnech vyhaslo shodně pět životů. Čtyři lidé zemřeli při nehodách 2. a 23. června. Bez smrtelných nehod se v červnu na silnicích obešlo celkem 12 dní.

Závora, zeď, strom

Na místě nehody zemřel také dvaačtyřicetiletý muž, který 13. června havaroval v Lukavici na Chrudimsku. Jeho peugeot časně ráno vyjel ze silnice a narazil do železné závory. Řidiče museli z vraku vyprostit hasiči, zdravotníkům se ho však už nepodařilo přivést k životu.

O pět dní později narazila v obci Rybník dodávka řízená jednatřicetiletým mužem do zdi restaurace. Ani tentokrát už řidiči nebylo pomoci. „Uvnitř dodávky byly umístěny tlakové láhve. Hasiči měřili koncentrace a bylo zjištěno, že z lahví uniká propan butan," sdělila Vendula Horáková. Hasiči museli unikající láhve zavřít a zabezpečit.

Poslední červnová tragická nehoda se stala v Sezemicích, kde pozdě večer narazilo osobní auto do stromu a začalo hořet. Jeden člověk přišel o život, další tři byli zraněni.

Sedm zraněných u Časů

Východočeští policisté v červnu vyšetřovali celkem 739 nehod: čtyři stovky v Královéhradeckém a více než tři sta v Pardubickém kraji. Vedle šesti obětí utrpělo dalších dvanáct lidí těžká zranění.

O štěstí mohli mluvit lidé cestující ve dvou autech, která se srazila mezi obcemi Časy a Holice. Do jednoho z nich pak zezadu narazilo další auto. Nehoda si vyžádala celkem sedm zraněných, nikdo však nepřišel o život.

Loni v červnu na silnicích regionu zahynulo osm lidí. Tragický byl zejména závěr měsíce: posledních šest dní si na silnicích vyžádalo šest životů.

Podle předběžných statistik zahynulo za první letošní půlrok na východočeských silnicích 33 lidí – 21 v Pardubickém a 12 v Královéhradeckém kraji. Vážné zranění utrpělo 113 lidí, z toho 62 v hradeckém kraji.

Bouralo 37 řidičů pod vlivem alkoholu
● Také v červnu způsobili řadu nehod řidiči pod vlivem alkoholu. Statistika není pro Východočechy příliš lichotivá: bouralo celkem 37 opilců, dvacet z nich v Královéhradeckém kraji.

● Například třicetiletý řidič v Nové Pace nezvládl kruhový objezd, vyjel z něj a narazil do veřejného osvětlení. „Provedená dechová zkouška u něj prokázala 1,24 promile alkoholu," uvedla policejní mluvčí Hana Klečalová.

● Několika pivy a panáky se posilnil jednačtyřicetiletý řidič na Svitavsku, a pak nasedl do auta, které vlastnil teprve den. Během jízdy se však z vozu uvolnilo kolo, a když muž vystoupil, pojala řidička jedoucí kolem podezření, že je opilý, a zavolala policii. Muž sice od auta odešel, ale hlídka z Moravské Třebové ho vypátrala. Když mu dala dýchnout, přístroj ukázal hodnotu 3,06 promile.

● Přes tři promile nadýchal také čtyřiadvacetiletý řidič v Chrudimi, který pozdě v noci skončil svou jízdu v příkopu.