„Cyklisty naši strážníci kontrolují pravidelně. A není to jen proto, že nešvarem se staly jízdy cyklistů po chodnících a stěžovaly si na to komise místní samosprávy. Cyklistům nijak nevadí, že takovou jízdou ohrožují všechny chodce, hlavně děti a seniory. Přitom po chodníku mohou jezdit jen děti do deseti let," řekla tisková mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

Jak dodala, zvláštní kapitolou jsou opilci na kolech. „Není výjimkou, že kolařům strážníci naměří i přes dvě promile alkoholu. Zřejmě jen málokdo z nich si uvědomuje, že v takových případech mohou zaplatit pokutu až padesát tisíc korun. Záleží na hladině alkoholu," doplnila Eva Čížková.

Cyklisté také často nerespektují další pravidla. Jezdí neosvětlení, bez přilby a přes přechody „peláší", jako by jim za patami hořelo, místo aby kolo vedli.

„Letos se zatím stalo na Královéhradecku sedmadvacet nehod, ve kterých figurovali cyklisté. Loni jich bylo o tři více. Čtyři cyklisté přitom zaplatili daň nejvyšší. Například nezletilý cyklista vjel 
z vedlejší silnice na hlavní do křižovatky a později v hradecké nemocnici svým zraněním podlehl. Rodiče evidentně nedohlédli na jeho bezpečnost. Do křižovatky chlapec bohužel „vyrazil" za snížené viditelnosti, na neosvětleném jízdním kole a bez cyklistické přilby," připomněla jeden z tragických případů tisková mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.