Bohdan Čančík, správce Sboru Jednoty bratrské v Nové Pace
Nikdy. Bylo by to nesmyslné. Dítě se musí vychovávat pořád – především povzbuzovat a motivovat, a když nerespektuje dohody, tak i potrestat. Vše musí být ale motivováno láskou. Pokud si někdo myslí, že se dítě vychová samo anebo až na konci školního roku, jednou nad výsledkem zapláče. Děti touží po našem vztahu a komunikaci.

Aleš Hlawatschke, starosta Konecchlumí
Na průběh prezentace vysvědčení rodičům si již moc nevzpomínám, takže jsem asi zásadně trestán nebyl. Vždy to bylo o úhlu pohledu, co bylo pro malého Aldu dobré vysvědčení, nemuselo zákonitě platit o pohledu jeho rodičovstva. Sám jsem zvědav, jak rozdílný úhel pohledu bude již velkého Aldy a jeho potomstva, až přinesou vysvědčení.

Šárka Šandová, ředitelka Hořického gymnázia
Moji rodiče mě za známky netrestali nikdy a ani mě za ně neodměňovali. Pěkné vysvědčení je potěšilo, to ano, ale tím to taky skončilo. A když se mi něco nepovedlo, vadilo to nejvíc mně samotné, takže k čemu by trest byl? Moje děti jsou na tom úplně stejně, známky pro nás nejsou až tak důležité. Přesto konec školního roku pravidelně slavíme – máme totiž narozeniny a svátky. ⋌