Obáváte se, že u nás může dojít k tragédii jako v Bostonu?

Tomáš Komárek, starosta Mlázovic
Různé útoky, ať již jsou dílem teroristů nebo šílenců, znamenají obrovské riziko pro celý svět. Rychlá doprava, snadná komunikace a cestování bez hranic snižují bezpečnost prakticky ve všech zemích. I když kolem sebe slýcháme, že nám bezprostřední nebezpečí nehrozí, nepodceňoval bych jej. Je třeba, aby bezpečnostní složky byly pozorné, jak vůči riziku ze zahraničí, tak s ohledem na možný individuální zkrat konkrétního člověka. Ohlídat vše ale nelze.

Stanislava Najmanová, ředitelka knihovny v Hořicích
Tragédiím tohoto typu nelze nikdy a nikde zcela zabránit. Tedy ani u nás. Lze omezit rizika, zvýšit bezpečnost, udělat milion dalších opatření, ale bezpečný náš svět prostě není a nikdy nebude.

Pavel Nožička, ředitel KZMJ Jičín
Obávám se, že je to podobné jako před časem s povodněmi – dokud jsme je v Čechách nezažili na vlastní kůži, věřili jsme, že je to jen televizní virtuálně hororová realita, která se dá zrušit přepnutím na ovladači. Před projevy barbarského šílenství pramenícího z nenávisti, před patologií zvrácené ideologie nebo fanatického náboženství jakéhokoliv směru si nemůžeme být jisti nikde. Ovšem bylo by špatné podlehnout kvůli tomuto nespornému faktu paranoie strachu a přestat žít svůj normální život. Právě naopak – účinnou protilátkou je vychutnávat si každý den, těšit se i z maličkostí a vážit si zdravého rozumu. Nebo alespoň toho, co z něj zatím zbylo.

Helena Červová, starostka obce Libuň
Bohužel se obávám, že k podobnému útoku může dojít kdekoliv, tedy i u nás. V dnešní době nelze zajistit bezpečnost občanů stoprocentně. Sami si způsobujeme velké problémy i svojí nevšímavostí.