V neděli se loučíme s letním časem, vyhovují vám časové posuny nebo jste pro jejich zrušení?

Pavel Matějovský, ředitel Gymnázia SPgŠ Nová Paka
S časovým posunem nemám vůbec žádný problém. Obzvláště, když k němu dochází o víkendech, kdy se nemusí řešit vstávání do práce. Časový posun má logické opodstatnění a rozhodně bych jej nerušil. Argument odpůrců časového posunu, kterým je především narušení biorytmu, se mi zdá úsměvný. Vždyť lidský organismus je tak adaptabilní. Jako se musíme vyrovnat s náhlou změnou teploty, vlhkosti či atmosferického tlaku, srovnáme se i s časovým posunem. K němu navíc dochází jen 2x do roka.

Jana Benešová, ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně
Nemám s časovými posuny zásadní problém, ale také bych se bez nich obešla. Často mám pocit, že je to spíš konverzační téma. Při přechodu na zimní čas vítám možnost delšího poležení, ale večer zase ta hodina chybí. Při přechodu na letní čas je to samozřejmě naopak.

Jaroslav Nožička, ředitel firmy Kobit
Historicky publikované důvody zavedení letního a zimního času, určitě v dnešní době pominuly. To, že se naše republika přičlenila k ostatním evropským státům, které změnu času využívají, chápu jako výhodu, třeba při cestování nebo při denním obchodním jednání s partnery z Evropy. Jsem často na služebních cestách, a tak si myslím, že vím, co je to vyrovnávat se s časovými posuny. Myslím si, že hodina není tak zásadní změna. Přesto chápu, že někteří lidé s tím mají problém. Mně osobně vyhovuje delší den. Proto bych letní a zimní čas ponechal.

Šárka Šandová, ředitelka Hořického gymnázia
Na časové posuny si sama přivykám těžce a spíše bych se vrátila k běžnému času. Myslím si, že bychom měli hlavně respektovat čas přirozený – tedy zkráceně: více pracovat na jaře a v létě, na podzim a v zimě pak více odpočívat. Žárovka nám (pracovní) den sice prodloužila, ale je nám to vůbec ku prospěchu? Respektem přirozeného rytmu by se možná zjemnily i „podzimní deprese" a „jarní únavy" a mohli bychom být zdravější, a tak i veselejší. Ale třeba se pletu.